اسکیس طراحی ساختمان

اسکیس طراحی ساختمان

اکثر پروژه های ساختمانی با ایده های جالب و خلاقانه، روزی تنها با یک طراحی ساده و به صورت جرقه ای در ذهن معماران نقش بسته است. به این طراحی ها که برای به نمایش گذاشتن ایده های یک طراح که بر روی کاغذ پیاده می شوند، اسکیس طراحی ساختمان می گویند.

نکات مهم در اجرای طراحی ساختمان

بهترین نرم افزارهای طراحی معماری یا طراحی ساختمان

 

 

ویژگی بارز این طرح ها این است که آنها کامل و دقیق نبوده و با کار بر روی این اسکیس ها می توان آنها را به یک پروژه ساختمانی موفق تبدیل نمود. در برخی از مواقع طراحان با ایده گرفتن از اشیا اطراف خود دست به خلق آثاری ماندگار میزنند.
اسکیس طراحی ساختمان به معماران کمک می کنند تا در سریعترین زمان ممکن طرح های خود را بر روی کاغذ به وسیله مداد پیاده کرده تا بتوانند در زمان مناسب و با دقت بالاتری، بر جزئیات آن بیفزایند.
در این مقاله به نکات قابل توجه به هنگام پیاده سازی اسکیس طراحی ساختمان به روی کاغذ و سپس انتقال آنها به محیط کامپیوتری از طریق برترین نرم افزارهای موجود پرداخته شده است. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

 

نکات مهم در اجرای طراحی ساختمان

در گذشته که برنامه ها و نرم افزارهای قدرتمند کامپیوتری وجود نداشت، طراحان برای پیاده سازی آنچه که در ذهن خود داشتند، از کاغذ و قلم استفاده می کردند. در واقع آنها در ابتدا یک طرح اولیه کشیده و سپس آن را بست میدادند.
امروزه نیز بسیاری از معماران برای کشیدن طرح اولیه ساختمان ها، از اسکیس طراحی ساختمان بهره می گیرند. اگرچه برای نمایش هرچه بهتر جزئیات یک طراحی معماری از نرم افزارهای مختلف می توان استفاده نمود اما هنوز هم عده زیادی از طراحان از اسکیس طراحی معماری بهره می برند.
برای بهبود طراحی با دست، تکنیک هایی وجود دارد که باید در هنگام پیاده سازی اسکیس طراحی ساختمان به آنها توجه نمود.

از ابزارهای مناسب و دقیق استفاده کنید

علاوه بر مداد، شما به ابزارهای دیگری نیز برای کشیدن اسکیس طراحی ساختمان ها نیاز خواهید داشت. خط کش، قطب نما و کاغذهای تقسیم بندی شده تنها ابزارهای ساده اما بسیار دقیق و کاربردی بوده که می توانند در تمیزی طراحی معماری نقش زیادی داشته باشند.

 

اسکیس طراحی ساختمان

 

با نوک قلم طرح بزنید

برای اینکه طرح شما طرحی دقیق و زیباتر باشد، بهتر است دست خود را نزدیک نوک قلم نگه دارید. این کار کمک می کند تا ضربه های روی کار در مکان های مناسب تری قرار بگیرند.

برای کشیدن خطوط صاف از کل بازوی خود کمک بگیرید

یکی از اصلی ترین مواردی که در ترسیم طرح ساختمان تأثیرگذار است، کشیدن خطوط صاف بدون خط کش است. برای اینکه بتوانید بدون کمک گرفتن از خط کش خطوطی صاف رسم کنید، تنها کافی است که حرکت دادن کل بازوی خود از شانه و قفل کردن مچ و آرنج را تمرین کنید.

از سایه ها و رنگ ها بهره بگیرید

برای نمایش هرچه بهتر تورفتگی ها میتوانید از سایه ها و ترسیم خطوط افقی و عمودی کمک بگیرید. علاوه بر این برای جلوه بهتر اسکیس طراحی ساختمان خود، از رنگ ها غافل نشوید.

روش ها و اشکال دیگر طراحی معماری را مطالعه کنید

 

طراحی ساختمان یا طراحی معماری چیست؟

 

دانش خود را از طریق مطالعه و گفتگو با سایر هنرمندان تقویت کنید. این کار موجب می شود تا ایده های بیشتری در هنگام پیاده سازی اسکیس طراحی ساختمان به ذهنتان خطور کند.

هدف از ترسیم طرح ها بر روی کاغذ را درک کنید

دقت داشته باشید که تشویق پیاده سازی طرح ها بر روی کاغذ به معنای رقابت با نرم افزارهای موجود نیست بلکه تنها برای ارائه طرح های اولیه و ثبت آنهاست.

معماری داخلی و خارجی ساختمان را همزمان انجام دهید

اگرچه بیشتر تمرکز اسکیس طراحی ساختمان بر روی ترسیم پلان های کف و بخش های مختلف ساختمان است، اما می توانید فراتر نیز پیش رفته و محوطه سازی نیز نمایید.

دفتر طرح مختص به خود داشته باشید

یک معمار باید یک دفتر طراحی داشته و آن را با خود به همه جا ببرد چرا که بسیاری از ایده ها در زمان و مکان هایی شکل می گیرند که انتظارش را ندارید.

آزادانه طرح بزنید

برای خلق آثاری شگرف باید بدون توجه به نظر و قضاوت دیگران طرح بزنید. مطمئناً در هنگام پیاده سازی اسکیس طراحی ساختمان ایده های جدید و نو به شما الهام خواهد شد.
حال که با انواع تکنیک های طراحی با قلم آشنا شدید، وقت آن رسیده که پس از طراحی، نقشه موجود را پیاده سازی کنید.

 

 

یک معمار به هنگام طراحی ساختمان باید به موارد و عوامل مختلفی توجه کرده و آنها را در طراحی خود لحاظ نماید. از این رو عوامل زیست محیطی می توانند نقش زیادی در طراحی و تفکر معمار داشته باشند. اینگونه طراحی ها تحت عنوان طراحی محیطی نامیده می شوند.


عوامل زیست محیطی مؤثر در طراحی ساختمان یا طراحی محیطی

 

 

بهترین نرم افزارهای طراحی معماری یا طراحی ساختمان

نرم افزارهای مختلفی برای پیاده سازی سه بعدی مدل های مدنظر شما وجود دارند. برخی از این نرم افزارها حتی قادر به نورپردازی نیز می باشند. در این قسمت از مقاله به معرفی برخی از بهترین نرم افزارهای طراحی معماری پرداخته شده است.

 

اسکیس طراحی ساختمان

 

1. Rhino 3D

این نرم افزار تمام قابلیت هایی که یک معمار نیاز دارد را در اختیار شما قرار می دهد. وجود امکاناتی نظیر مش های چند ضلعی، انیمیشن ها، مدل های اصلی و چاپ نقشه ها تنها تعدادی از امکانات این اپلیکیشن برای اسکیس طرح های ساختمانی است. از طرفی افرادی که دارای توانایی برنامه نویسی هستند، می توانند افزونه های دلخواه و مورد نیاز خود را نیز به این فضا اضافه نمایند.

 

اسکیس طراحی ساختمان

 

2. AutoCAD

یکی از نرم افزارهای محبوب برای یادگیری طراحی معماری، اتوکد بوده و سالهای زیادی است که افراد با استفاده از این نرم افزار طراحی های خود را انجام می دهند. البته این نرم افزار برای پیاده سازی اسکیس طراحی ساختمان ها کمی قدیمی شده و تنها برای طراحی های اولیه مناسب است.

 

اسکیس طراحی ساختمان

 

3. Revit Architecture

ارائه ابزارهایی برای BIM یکی از اهداف اصلی این اپلیکیشن به هنگام پیاده سازی اسکیس طراحی ساختمان است. هر تغییری که در نمای سه بعدی ایجاد کنید، این تغییر در تمام پلان ها و سایر بخش ها نیز اعمال می شود.
یکی از شرکت های مهندسی که قادر به طراحی انواع طرح ها و ایده های ساختمانی است، چینه ایون پردیس می باشد. این گروه با سال ها تجربه در حوزه ها طراحی، نظارت و اجرا پروژه های ساختمانی فعالیت داشته و ارائه خدمات می نمایند.

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مهندسین مشاور چینه میباشد.

[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند ]