اصول طراحی نما

اصول طراحی نما

نمای ساختمان، به معنای لباس خانه‌ی شماست. هرچقدر که در داخل ساختمان، امکانات جالب و کاربردی قرار داده باشید، اگر اصول طراحی نما را رعایت نکرده باشید، مشتریان آنها را نمی ‌پسندند. 

چرا طراحی نما انجام می ‌دهیم و هدف از انجام آن چیست؟

چرا اجرای اصول طراحی نما مهم است؟

اصول طراحی ساختمان چه مواردی را در بردارد؟

سخن پایانی

 

نمای ساختمان، ارتباط خانه‌ی شما با دنیای بیرون است و از این رو رعایت اصول مربوطه در حین طراحی آن از اهمیت بالایی برخوردار است. در این مقاله قصد داریم در مورد اصول طراحی نما، هدف و دلایل اهمیت آن بیشتر صحبت کنیم.

 

طراحی نما چیست؟

 

چرا طراحی نما انجام می ‌دهیم و هدف از انجام آن چیست؟

دلایل متعددی برای طراحی نما وجود دارد. اصلی ترین دلیل آن، زیبا شدن ظاهر ساختمان است. بیرون ساختمان هم به همان اندازه‌ی داخل ساختمان اهمیت دارد. در مقیاس شهری، شما باید ساختمانی بسازید که منظره‌ی خوبی داشته باشد و ظاهر شهر را خراب نکند؛ اما این تنها جنبه‌ی اهمیت ظاهری نما نیست. مشخص شده است که طراحی نمای ساختمان، تأثیر مستقیمی روی سرعت فروش و قیمت آن دارد. نما اولین چیزی است که مشتری آن را می ‌بیند و می ‌تواند در همان ابتدای کار مشتری را از خرید منصرف یا به آن ترغیب کند. اولین برخورد اهمیت بسیاری دارد و شما با انتخاب نمای مناسب، می‌ توانید سرنوشت واحد های یک ساختمان را مشخص کنید.

 

اصول طراحی نماجدا از بحث نما و ظاهر و آنچه که دیدنی ست، نمای خانه نقش بسیار مهمی در بحث اتلاف انرژی نیز دارد. نکته ‌ای که شاید در نگاه اول به چشم مشتریان نیاید، اما در درازمدت تأثیر بسزایی در هزینه‌ های زندگی‌ آنها خواهد داشت. نمای ساختمان از هر نوعی که باشد، می ‌تواند به عنوان یک عایق عمل کند و چه در فصل سرد و چه در فصل گرم می ‌تواند مانع از هدررفت انرژی و حفظ دمای خانه شود.
بعلاوه، متریالی که در ساخت نما استفاده می‌ کنید می‌ تواند به عنوان منعکس کننده و یا جذب کننده‌ی گرما عمل کند. همانطور که گفتیم نما، لباس یک ساختمان است و همانطور که یک لباس تیره می ‌تواند گرما را به خودش جذب کند و باعث گرم شدن شما شود و برعکس، نمای ساختمان هم می ‌تواند طوری طراحی شود که خانه‌ی شما را گرمتر یا سردتر کند.
جدا از عایق دمایی، نمای ساختمان می‌ تواند یک عایق صوتی هم باشد. نوع متریالی که در ساخت آن به کار می ‌برید، می‌ تواند به میزان زیادی در جلوگیری از ورود صداهای آزاردهنده از بیرون به داخل خانه جلوگیری کند. مسلماً این موضوع برای شهر های بزرگ و پرجمعیت از اهمیت ویژه ‌ای برخوردار است.

 

اصول طراحی نمانمای ساختمان می‌ تواند به عنوان سپری در برابر عوامل طبیعی باد و باران عمل کند و می تواند باعث افزایش مقاومت ساختمان شود. بعلاوه می تواند از نفوذ رطوبت به داخل بنا هم جلوگیری کرده و مانع از خوردگی ساختمان در طول سال ها شود.
در آخر، طراحی نمای ساختمان، به امنیت آن هم کمک می کند. بعضی از نما ها به صورت غیر اصولی انتخاب و پیاده سازی می شوند که امنیت خانه را به خطر می اندازند.

 

 

روش های مختلفی برای جلوگیری از هدر رفت انرژی وجود دارد که از جمله ی آنها می توان به انتخاب نمای دو پوسته اشاره کرد. نمای دو پوسته یکی از مدرن ترین ترفند ها در طراحی نما است.

نمای دو پوسته چیست؟

 

 

 

چرا اجرای اصول طراحی نما مهم است؟

طراحی زیبا و چشم نواز و البته کاربردی اصول و قواعد خاص خود را دارد. شما نمی‌ توانید طرحی را بدون هدف و غیر اصولی انجام دهید و توقع نتیجه‌ی دلخواه و رضایت بخشی داشته باشید. اصول طراحی نما یکی از مهمترین بخش‌ های ساخت و ساز است و آن را می‌توان یک پروژه‌ی جدا و منحصر بفرد دانست که از اهمیت بالایی برخوردار است؛ و در واقع می‌ توانید آن را فرصتی برای به نمایش گذاشتن استعدادهای معماری خود بدانید. عدم رعایت اصول و قاعده‌مندی‌ها باعث ایجاد نابسامانی و نتیجه‌ی نازیبا و غیرکارآمد می‌شود که تنها خسارت مالی سازنده یا سرمایه گذار را به همراه خواهد داشت.

 

 

اصول طراحی ساختمان چه مواردی را در بردارد؟

همانطور که گفتیم اصول طراحی نما اهمیت دارد زیرا بخش های زیر را دربر می گیرد:

1. اصول طراحی نما، انتخاب و نحوه‌ی استفاده از متریال‌های مختلف را کنترل می‌ کند. انتخاب مواد مناسب نه تنها ویژگی های بصری ساختمان را تقویت می کنند، بلکه بر استحکام آن نیز تأثیرگذارند.

2. این اصول به شما اجازه می دهند که مواد و متریال مختلف را به صورت صحیح با هم ترکیب کنید تا نتیجه ی دلخواه حاصل شود. اطلاع از روش های ترکیبی درست؛ نه تنها باعث ایجاد هماهنگی و زیبایی ساختمان می شود بلکه باعث می‌ شود هر عنصری بتواند به صورت جداگانه و کامل وظیفه و نقش خود را ایفا کند.

 

اصول طراحی نما3. اصول طراحی نما به شما کمک می کند که نسبت رنگ ها را رعایت کنید. این موضوع اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا با انتخاب رنگ های اشتباه می توانید تمام زحماتی که از ابتدای ساخت یک ساختمان کشیده شده است را از بین ببرید و کیفیت بصری بنا را به طور کامل به خطر بیاندازید.

4. رعایت اصول طراحی نما، یکنواختی بصری برای آن ایجاد می کند و مانع از شلوغ شدن و ناخوانا شدن نما برای بیننده می شود. با کمک این اصول شما می توانید نمایی در عین حال ساده و زیبا و چشم نواز طراحی کنید. تمام قسمتهای نما باید به یک شکل طراحی و اجرا شوند و تداوم آن در کل نمای ساختمان دیده شود. نمای پایدار نمایی است که بر اساس اصول طراحی نما انجام شده و از مجموعه ای از اشکال پراکنده تشکیل نشده باشد.

5. نورپردازی بخش مهمی از طراحی نمای ساختمان و به ویژه طراحی نمای مسکونی را شامل می‌شود و تنها اگر به شیوه‌ی اصولی انجام شود می‌تواند اثربخش باشد. نورپردازی درست و اصولی می تواند نمای شب ساختمان را به اندازه ی نمای روز آن، پر جنب و جوش، پویا و موثر کند و در بسیاری از سبک های طراحی نما استفاده می شود.

 

 

برنامه‌ریزی و طراحی نما برای خانه یکی از مراحل ضروری در طراحی و ساخت است. همانطور که ساخت و اجرای سایر بخش ‌های خانه نیاز به برنامه‌ی ریزی و طراحی اولیه دارد، نمای خانه نیز از این موضوع مستثنی نیست.

طراحی نما ساختمان چیست؟

 

 

سخن پایانی

طراحی نما یک علم است، یک هنر است؛ مانند ساخت بخش های دیگر ساختمان، نما هم اهمیت بسیار زیادی دارد و در واقع اولین بخشی است که مشتریان می بینند و در نتیجه می تواند در سرنوشت بنا تأثیر بسزایی داشته باشد. متأسفانه بسیاری از افراد برای ساخت یک بنا، وقت و هزینه‌ی زیادی صرف می‌کنند، اما در طراحی نما بی سلیقگی به خرج می‌دهد و اصول آن را رعایت نمی‌کنند. برای دستیابی به نتیجه ی مناسب در بحث نمای ساختمان مانند سایر بخش‌های ساخت و ساز، شما باید به اصول طراحی آن اشراف داشته باشید و آنها را به کار بگیرید در غیر این صورت؛ نتیجه ظاهری بهم ریخته، ناهماهنگ و نازیبا خواهد بود.
یکی از شرکت های برتر طراحی نما، شرکت مهندسین مشاور چینه ایوان پردیس است که سال‌ها در زمینه‌ی ساخت و ساز و طراحی انواع نما تجربه داشته است. کارشناسان مجموعه‌ی ما از طراحی تا طول مراحل ساخت در کنارتان هستند و به شما کمک می‌کنند در سریعترین زمان و با کمترین هزینه‌ی ممکن به خانه‌ی ایده‌آلتان برسید.

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مهندسین مشاور چینه میباشد.

[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند ]