روش های محوطه سازی ویلا و نقش آن در طراحی ویلا

انواع روش های محوطه سازی ویلا و نقش آن در طراحی ویلا

فیزیولوژی بدن انسان به گونه ای طراحی شده است که به هر چیز زیبایی واکنش نشان می دهد و دوست دارد که زیبایی را جذب خودش کند. این قاعده در طراحی منازل و طراحی ویلا هم برقرار است و زیبایی ظاهری منازل انسان را به سوی خود جذب میکند. طبق تحقیقات انجام شده افرادی که از اصول و روش های محوطه سازی ویلا و یا منازل خود استفاده می کنند و محوطه منزل مسکونی آن ها طبق اصول و قواعد خاصی طراحی شده است از روحیه شاداب تر و انرژی بالاتری نسبت به سایر افراد برخوردارند.

محوطه سازی چیست؟

5 سبک معروف در محوطه سازی ویلاها کدامند؟

محوطه سازی ویلا و طراحی ویلا به روش مدیترانه ای

محوطه سازی ویلا و طراحی ویلا به روش رسمی

محوطه سازی ویلا و طراحی ویلا به روش مدرن

محوطه سازی ویلا و طراحی ویلا به روش غیر رسمی

محوطه سازی ویلا و طراحی ویلا به روش فرانسوی

هدف از محوطه سازی ویلا در طراحی ویلا چیست؟

کلام آخر

 

 

اما محوطه سازی در ابعاد مختلف و برای منازل مختلف تفاوت هایی با هم دارند که در ادامه این مقاله به اصول و قواعدی که باید در طراحی ویلا و محوطه سازی آن رعایت شود پرداخته می شود.

 

محوطه سازی ویلا و طراحی ویلا

 

 

 

محوطه سازی چیست؟

در یک تعریف کلی، محوطه سازی یا landscape به مجموعه ای از اصول و قواعدی گفته می شود که در یک چارچوب منظم و طبق طرح و نقشه قبلی، در محوطه منازل صورت می پذیرد و باعث زیبایی هرچه تمام تر و شادابی محوطه منازل می شود.

 

 

5 سبک معروف در محوطه سازی ویلاها کدامند؟

استفاده از روش های مختلف محوطه سازی برای طراحی ویلا، به شرایط مختلفی مانند موقعیت جغرافیایی، فرهنگ مردم یک منطقه و همچنین مهم تر از همه سلیقه شخصی صاحب ملک بستگی دارد. در ادامه با تعدادی از روش های محوطه سازی برای ویلا ها آشنا می شویم که در بین مردم، مقبولیت بیشتری دارند و استفاده از آن ها متداول تر شده است.

 

محوطه سازی ویلا و طراحی ویلا به سبک مدیترانه ای

 

 

 

محوطه سازی ویلا و طراحی ویلا به روش مدیترانه ای

کشورهای سواحل مدیترانه ای در طراحی منازل خود از اصول تقریباً مشابه ای استفاده می کنند. از این رو طراحی منازل به این سبک و سیاق، به روش مدیترانه ای مشهور است. از مشخصه هایی که در این روش بسیار استفاده می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. استفاده از سایبان:

در سرزمین های مناطق مدیترانه ای، به طور معمول آفتاب تندی حاکم است، بنابراین مردم در بسیاری از طراحی ویلا و طراحی های خود از سایبان استفاده می کنند تا از تابش مستقیم نور خورشید در امان بمانند. از این رو استفاده از سایبان یکی از مشخصه های محوطه سازی و طراحی ویلا به سبک مدیترانه ای شده است.

 

نگاهی به طراحی ویلاهای خاص معروف دنیا

 

2. استفاده از آبنما و طراحی های آبی

هنگام شنیدن اسم مدیترانه اولین چیزی که به ذهن خطور می کند، آب است؛ بنابراین جای تعجب ندارد که استفاده از آب نما جزء مشخصه های طراحی محوطه به روش مدیترانه ای باشد. البته استخرهای بزرگ و مجهز، نماد سبک مدیترانه ای نمی باشد بلکه استفاده از آبنما به صورت نمادین که یادآور سواحل مدیترانه ای است در این سبک کاربرد دارد.

3. استفاده از گیاهان مدیترانه ای

گیاهان مناطق مدیترانه از ویژگی های منحصر به فردی برخوردارند. این گیاهان به طور معمول خیلی پر شاخ و برگ نیستند اما در عوض رشد زیادی دارند. استفاده از گیاهانی که رشد زیادی دارند و چگالی شاخه و برگ بر روی آن ها به نسبت رشدی که کردند کم است می تواند پوشش گیاهی مناسبی برای به اجرا درآوردن سبک و طراحی ویلا مدیترانه ای باشد.

 

محوطه سازی ویلا و طراحی ویلا به سبک رسمی

 

 

 

محوطه سازی ویلا و طراحی ویلا به روش رسمی

در این سبک از محوطه سازی و طراحی ویلا، سادگی حرف اول را می زند. از این رو طراحی و اجرا سبک رسمی نیاز به دانش، مهارت و خلاقیت بالایی دارد به گونه ای که محوطه در عین سادگی از جذابیت بالایی برخوردار باشد.
در این روش اجزا استفاده شده از نظم خاصی برخوردار هستند و طبق الگویی که از قبل طراحی شده است در کنار یکدیگر قرار می گیرند. تقارن اجزا در طراحی رسمی بسیار به چشم می خورد، به گونه ای که پوشش گیاهی استفاده شده در این سبک به طور کامل متقارن است. همچنین اشکال سخت مانند سنگ های تزئینی که شکل هندسی منظمی دارند نیز در این روش از جایگاه ویژه ای برخوردارند.

 

محوطه سازی ویلا و طراحی ویلا به سبک مدرن

 

 

 

محوطه سازی ویلا و طراحی ویلا به روش مدرن

در بین روش های محوطه سازی ویلا و طراحی ویلا، این سبک از جایگاه ویژه ای برخوردار است. می توان گفت تمام افراد، با هر سلیقه، فرهنگ و آدابی از این سبک طراحی استقبال می کنند که البته بی علت هم نمی باشد. در محوطه سازی ویلاها به روش مدرن مجموعه ای از علوم و قواعد مختلف در کنار یکدیگر قرار می گیرند تا برای فرد احساس خوشایندی را هنگام حضور در محوطه ویلا به ارمغان بیاورد.
استفاده از تکنیک های روانشناسی رنگ ها، مجموعه ای از اشکال هندسی منظم و با قاعده، استفاده از پوشش گیاهی به صورت کاملاً همگن با محیط و همچنین استفاده از آبنما ها به صورت جوی و یا استخرهای شیک و فانتزی، استفاده از نورپردازی های خاص به خصوص در شب هنگام و همچنین استفاده از شیشه و سازه های شیشه ای مانند پل ها از جمله اصولی هستند که طراحان در محوطه سازی مدرن از آن ها استفاده می کنند. این سبک قابل اجرا در ویلاهای بزرگ و همچنین منازلی است که زیر بنای وسیعی دارند از این رو نماد زندگی اشرافی و لاکچری به خصوص در فیلم های سینمایی و تلویزیونی می باشد.

 

 

۱۰ سبک طراحی ویلاهای خاص

 

 

محوطه سازی ویلا و طراحی ویلا به روش غیر رسمی

این نوع از طراحی یکی از سبک های جذاب برای ویلاهای کوچک می باشد. در این روش اساس کار بر مبنای یک بی نظمی با قاعده استوار است. شاید در نگاه اول این یک جمله پارادوکس و متناقض نما باشد اما در واقع منظور از آن، استفاده از اشکال هندسی نامنظم و پوشش گیاهی نامتقارن است که بر طبق اصول و قواعد خاصی کنار یکدیگر چیده شده اند تا یک منظره دلنشین و زیبا را برای محوطه و طراحی ویلای شما به ارمغان بیاورد.
یکی از پرطرفدارترین تزئینات در طراحی غیر رسمی محوطه ویلا، استفاده از نورپردازی های متناسب با فضا و همچنین لامپ های ال ای دی تزئینی می باشد که علاوه بر این که زیبایی قابل توجه را به محوطه ویلا می بخشد فضای کمی را هم اشغال می کند بنابراین از بهترین گزینه های تزئینات در ویلاهای کوچک به شمار می رود.
استفاده از گیاهان تزئینی کوچک و مینیاتوری، نمونه دیگری از تزئیناتی است که در این سبک استفاده می شود و جذابیت محوطه را چند برابر می کند.

 

محوطه سازی ویلا و طراحی ویلا به روش فرانسوی

 

 

 

محوطه سازی ویلا و طراحی ویلا به روش فرانسوی

طراحی ویلا به سبک فرانسوی از سبک هایی می باشد که در آن به تقارن اجسام و گیاهان اهمیت بسیاری داده شده است و از این جهت می توان آن را شبیه به سبک رسمی دانست.
مجسمه های سنگی و نمادین از دیرباز در فرانسه به عنوان یکی از تزئینات دکوری فضای خارج از خانه استفاده می شد از این رو یکی از مشخصه های سبک فرانسوی استفاده از مجسمه هایی از جنس سنگ می باشد. همچنین استفاده از ایوان های چوبی که با نرده ها هماهنگی پیدا کرده اند و فضاهای سبز پله ای از دیگر مشخصه های محوطه سازی فرانسوی می باشد.
استفاده از حوضچه های کوچک و آب نماها در کنار مجسمه هایی که به آن ها اشاره شد هم در این روش به چشم می خورد.
پوشش گیاهی به کار رفته در طراحی ویلا به سبک فرانسوی اصولاً ارتفاع زیادی ندارد و بیشتر به صورت چمن ها و درختچه هایی که ارتفاع کمی دارند استفاده شده است. نکته قابل توجه در پوشش گیاهی سبک فرانسوی، تقارنی است که در چینش درختچه ها و همچنین چمن ها به کار رفته است و فضای منظم و آرامش بخشی را ایجاد کرده است.

 

 

هدف از محوطه سازی ویلا در طراحی ویلا چیست؟

مهم ترین هدف افراد از تزیین محوطه ویلا در طراحی ویلا خود، ایجاد حس آرامش و افزایش انگیزه و نشاط با استفاده از تزئینات به کار رفته در محوطه خانه خود می باشد. علاوه بر آن برخی دیگر از افراد با هدف ایجاد هماهنگی بین طراحی نمای ویلا و محوطه خارجی خود این عمل را انجام می دهند تا ارتباط بیشتر و کامل تری بین این دو به وجود آید.

 

 

کلام آخر

در کشورهای اروپایی قرن هاست که به محوطه سازی ویلا ها و طراحی ویلا اهمیت می دهند چرا که این عمل نه تنها باعث زیبایی و افزایش اعتماد به نفس صاحبان خانه ها می شود بلکه سبب زیبایی شهر و ایجاد حس آرامش در یک منطقه می شود و همچنین خانه هایی که از محوطه تزئین شده برخوردارند بیانگر شخصیت بالا و جایگاه اجتماعی خاص صاحب خانه می باشد.
اگر شما هنوز هم جز افرادی هستید که فکر می کنید طراحی محوطه خانه و طراحی ویلای شخصی شما هیچ فایده ندارد و تنها موجب هدر رفتن زمان و صرف هزینه مالی اضافی می شود، باید بگویم که سخت در اشتباه هستید چرا که یک محوطه سازی اصولی و هدفمند نه تنها باعث از بین رفتن پول و زمان نمی شود، بلکه با افزایش حس نشاط و آرامشی که به دنبال این عمل در خانه ایجاد می شود مانند یک داروی جادویی عمل می کند و شما را از بیماری های جسمی و روحی مختلف که بر اثر فشار عصبی در این روزها بسیار شایع شده اند حفظ می کند.

هم چنین می توانید برای طراحی ویلا و هم چنین محوطه سازی ویلا های خود با مهندسین مشاور چینه ایوان پردیس در ارتباط بوده و بهترین طراحی ویلا و محوطه سازی را از این گروه با سابقه در امر طراحی ویلای مدرن و طراحی منزل دریافت نمائید.

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مهندسین مشاور چینه میباشد.

[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند ]