انواع سبک دکوراسیون داخلی

انواع سبک دکوراسیون داخلی

انواع سبک‌ دکوراسیون داخلی روش‌هایی هستند که به ما کمک می‌کنند محل زندگی‌مان را به یک خانه واقعی که حس آرامش به ما می‌دهد تبدیل کنیم. زمانی که یک مبل جدید می‌خرید، در مورد انواع پنجره‌ها تحقیق می‌کنید، به بازسازی فکر می‌کنید یا حتی یک بالش کوچک یا کوسن می‌خرید در واقع در جهت بهبود طراحی داخلی خانه اقدام کرده‌اید.

اگر به طراحی دکوراسیون داخلی خانه علاقه‌مند هستید و می‌خواهید با شناخت انواع سبک‌های معماری داخلی خانه خود را زیباتر کنید ادامه این مقاله را از دست ندهید.

اهمیت شناخت انواع سبک دکوراسیون داخلی

اهمیت شناخت انواع سبک دکوراسیون داخلی

سبک‌های معماری داخلی الفبای طراحی شما هستند؛ بلوک‌های سازنده‌ای که باید بر آن مسلط شوید تا در مورد هر چیزی که مربوط به طراحی است فکر کنید و با اطمینان صحبت کنید؛ بنابراین چه در طراحی داخلی تازه‌کار هستید و چه سال‌ها است که به دکوراسیون و انجام کارهای مربوط به آن مشغول بوده‌اید، بهتر است اصول اولیه را مرور کنید.

هر سبک طراحی داخلی به ما کمک می‌کند تا فضاهایی را خلق کنیم که ظاهر یا رویکرد منسجم خاصی دارند. سبک‌های طراحی می‌توانند در طول یک دوره زمانی خاص یا از روی تمایل به بافت‌ها، رنگ‌ها و پرداخت‌های یکسان تکامل یابند. با کمک دکوراسیون داخلی می‌توانیم بهترین استفاده را از فضا داشته باشیم و در عین حال از زیبایی محیط و آرامش آن لذت ببریم.

سبک‌های معماری داخلی بسیار گسترده هستند، از مدرن، کلاسیک و همپتون گرفته تا طرح‌های مینیمال و صنعتی و بسیاری از سبک‌های دیگر. چالش مهمی که بسیاری از افراد با آن روبرو هستند، ناآشنا بودن با طرح‌ها یا ناتوانی در توصیف سبک طراحی داخلی شخصی آنها است. با فراوانی سبک‌های طراحی منحصربه‌فرد، دانستن اینکه کدام سبک برای شما مناسب‌تر است می‌تواند سخت و دشوار باشد. برخی از افراد نیز از ترکیب عناصر چند سبک برای ایجاد ظاهر ایده‌آل خود استفاده می‌کنند.

بنابراین پیش از اینکه یک پروژه طراحی دکوراسیون داخلی را شروع کنید بیایید با سبک‌های مختلف و تفاوت‌ها و شباهت‌های آنها آشنا شویم:

انواع سبک دکوراسیون داخلی منزل

 • سبک مدرن
 • سبک معاصر
 • سبک مینیمال 
 • سبک صنعتی
 • سبک اسکاندیناوی
 • سبک کلاسیک
 • سبک انتقالی
 • سبک فرانسوی
 • سبک بوهمیان
 • سبک روستیک
 • سبک شابی شیک
 • سبک هالیوود گلم
 • سبک ساحلی

سبک طراحی داخلی مدرن

واژه مدرن یک اصطلاح در حوزه طراحی است که بسیار رایج می‌باشد و معمولاً به خانه‌ای با خطوط تمیز و واضح و پالت رنگی ساده اشاره دارد. در این سبک استفاده از موادی مانند فلز، شیشه و فولاد غالب است.

سبک طراحی داخلی مدرن

طراحی مدرن حس سادگی را منتقل می‌کند و این سادگی را در هر عنصر از جمله مبلمان به کار می‌گیرد. جزئیات زیاد، درهم و برهمی یا لوازم جانبی زیاد در سبک مدرن وجود ندارد. این ویژگی در طراحی نمای مدرن و طراحی ویلای مدرن هم صادق است.

سبک طراحی داخلی معاصر

سبک‌های مدرن و معاصر دو نوع از طراحی داخلی هستند که مردم اغلب آنها را با هم اشتباه می‌گیرند؛ اما حقیقت این است که این دو سبک با یکدیگر متفاوت هستند. اساس سبک معاصر بر طراحی با معیارهای اکنون و حال است.

سبک دکوراسیون داخلی معاصر

همچنین تفاوت اصلی‌ای که سبک طراحی مدرن و معاصر را از هم جدا می‌کند این است که مدرن تفسیری دقیق از طراحی‌ای است که در قرن بیستم شروع شد؛ اما سبک معاصر راحت‌تر و امروزی‌تر است و پایبندی کمتری به یک سبک خاص نشان می‌دهد.

برای آشنایی بیشتر با تفاوت های بین این دو سبک، پیشنهاد میکنیم حتما مقاله تفاوت معماری داخلی مدرن و معماری معاصر را بخوانید.

سبک طراحی داخلی مینیمال

مفهوم مینیمالیستی یکی از مواردی است که در دنیا بسیار رایج است. این سبک مفاهیم طراحی مدرن را می‌گیرد و آنها را بیشتر و بیشتر ساده می‌کند.

سبک طراحی داخلی مینیمال

استفاده از ترکیب‌های رنگی که خنثی هستند در این نوع دکوراسیون بسیار محبوب و رایج است. همچنین چیدمان وسایل به شکل ساده و کارآمد بوده و از به کار بردن لوازم اضافه که زرق و برق زیادی دارند نیز خودداری می‌شود‌.

طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب به سبک مینیمال

استفاده از این سبک برای طراحی داخلی اتاق خواب می تواند بسیار مناسب باشد.

سبک صنعتی

سبک صنعتی یکی از انواع سبک‌های طراحی داخلی است و همانطور که از نام آن پیداست، از صنعت و حس و حال صنعتی الهام می‌گیرد. در بسیاری از عناصر این طرح یک حس خامی ناتمام وجود دارد و دیدن مصالحی مانند آجر، چوب یا کانال‌کشی‌ها غیر معمول نیست.

سبک صنعتی

برای اینکه این سبک را بسیار ملموس‌تر بشناسید می‌توانید سقف‌های بلند، چراغ‌هایی آویزان و فلزی، چوب‌‌هایی قدیمی و مبلمان خاص را تصور کنید.

طراحی داخلی اسکاندیناوی

در طراحی دکوراسیون خانه به سبک اسکاندیناوی Scandinavian interior design الگویی از ادای احترام به زندگی ساده و بی‌آلایش کشورهای شمال اروپا وجود دارد. طراحی مبلمان اسکاندیناوی اغلب شبیه یک اثر هنری است، اگرچه ساده و کم اهمیت باشد‌. ویژگی‌هایی در مبلمان‌ها به همراه خطوط جالب وجود دارد که سبب می‌شود بسیاری از آنها تأثیر مجسمه‌ای داشته باشند.

Scandinavian interior design

از سایر خصوصیات این نوع دکوراسیون داخلی که بسیار غالب نیز است می‌توان به ترکیب رنگ سفید، عناصر طبیعی، کف‌پوش‌ها، وسایل چوبی و فولادی اشاره کرد. اگر ترکیب‌های رنگی دیگری نیز در این سبک دیده شود به علت به کار بردن الیاف طبیعی، مبل، خز و لوازم هنری دیگر است.

نشانه‌هایی مانند فضا‌های جادار، لوازم جانبی کم و محدود، نور طبیعی و مبلمان کاربردی از دیگر اصل‌های سبک اسکاندیناوی است.

سبک طراحی داخلی کلاسیک (سنتی)

سبک سنتی در دکوراسیون‌ها شامل استفاده از جزئیات کلاسیک و قدیمی، مبل‌های چشم‌نواز و مجلل و همچنین لوازم زیبای فراوان است. این نوع سبک ریشه در تاریخ اروپا دارد.

طراحی داخلی کلاسیک

خانه‌های سنتی توسط معماران به گونه‌ای طراحی می‌شود که پالت‌های رنگی غنی، چوب تیره و انواع بافت‌ها و همچنین تزئیناتی با خطوط منحنی به خوبی به چشم می‌آیند. عمق، لایه‌بندی و ابعاد در اکثر طرح‌های سنتی وجود دارد.

سبک انتقالی

سبک انتقالی (transitional style) یک سبک بسیار پرطرفدار است زیرا از طراحی سنتی و مدرن برای تسهیل فضاهای کوچک کمک میگیرد. اگر عاشق تعادل هستید باید بدانید که این سبک جذاب یک حس تعادل را به خوبی منتقل می‌کند.

 transitional interior design style

یک طرح انتقالی از مواد اولیه گوناگون مانند فولاد و شیشه استفاده می‌کند و سپس این مواد مدرن را با مبل‌های کلاسیک و شیک در هم می‌آمیزد. طراحی انتقالی بسیار جذاب و خیره‌کننده است و از ترکیب‌های رنگی خنثی کمک می‌گیرد تا فضا را آرامش‌بخش، گرم و در عین حال شیک نماید.

سبک فرانسوی

اگر به فضاهای راحت و آرام علاقه دارید، سبک فرانسوی (French style home decoration) با رنگ‌های گرم و خاکی خود و همچنین لوازم جانبی چوبی، قدیمی و تزئینی برای شما عالی است. این سبک جذاب از خانه‌های روستایی که پر از زندگی بودند الهام گرفته است.

طراحی داخلی فرانسوی

دکوراسیون خانه به سبک فرانسوی از ترکیب‌های رنگی طلایی و قرمز که گرم هستند و شور و حال را به خانه اضافه می‌کنند و همچنین مصالح طبیعی مانند سنگ‌ها استفاده می‌کند‌. در این دکوراسیون به کار بردن ظرف‌های چینی، روکش‌های تخت و ملحفه‌های جذاب و سنگین نیز رایج است.

سبک بوهمیان

بوهمین یکی از انواع سبک‌ها در دکوراسیون خانه است که بسیار محبوب و رایج می‌باشد. این نوع طراحی نشان دهنده یک سبک زندگی بی‌دغدغه با قوانین کم است؛ البته به جز پیروی از خواسته‌های قلبی شما.

bohemian design style

خانه‌هایی که با سبک بوهمیایی (bohemian design style) طراحی شده‌اند از مبلمان کلاسیک و ابزارهای روشنایی سنتی و قدیمی، فرش‌ و منسوجات الهام گرفته از سراسر دنیا استفاده می‌کنند و همچنین اقلامی را در خود جای داده‌اند که ممکن است از هر گوشه از جهان و حتی از بازارهای محلی کوچک خریداری شده باشند.

دیدن بالش‌هایی در کف و فضاهای راحت برای نشیمنگاه هنگام استفاده از سبک بوهمی غیر معمول نیست. این سبک جذاب، دیدنی و التقاطی می‌تواند برای شما یک لوستر چشم‌نوار و زیبا را با یک فرش کلاسیک و همچنین یک مبل با سبک میانه قرن ست کند. در اجرای سبک بوهمی در خانه‌ها یک تفکر رها و آزاد وجود دارد که اعتقاد دارد هر چیزی و هر رنگ و هر وسیله‌ای تا هنگامی که شما آن را دوست داشته باشید و به آن علاقه داشته باشید قابل قبول است.

طراحی روستیک

طراحی روستیک (Rustic design) از طبیعت الهام گرفته شده و از عناصر خام و اغلب ناتمام از جمله چوب و سنگ استفاده می‌کند.

طراحی روستیک

سبک دکوراسیون خانگی روستیک می‌تواند از ویژگی‌های زیر برخوردار باشد:

 • سقف طاقدار
 • تیرهای چوبی
 • کف چوبی

همچنین امروزه معماران این سبک جذاب را با لوازم امروزی و مدرن ترکیب کرده‌اند و سبب ایجاد فضایی چشم‌نواز و خیره‌کننده شده‌اند. این سبک در طراحی داخلی پذیرایی بسیار دیده می شود.

سبک شابی شیک

شابی شیک Chic Shabi style یک طراحی دکوراسیون عالی است که از سبک کلاسیک الهام گرفته است اما بسیار بیشتر حالت نرم، زنانه و لطیف دارد.

سبک دکوراسیون داخلی منزل شابی شیک

اثاثیه این طرح اغلب به شکل قدیمی هستند. رنگ به کار رفته در این سبک نیز متمایل به سبک آنتیک است. پالت‌های رنگی شابی شیک شامل سفید، کرم و پاستل است. در این سبک خانه‌ها ممکن است به چراغ‌های روشنایی و آویزهای دیواری آراسته باشند و طراحی فضای زنانه و شیک را ادامه دهند.

سبک هالیوود گلم

هالیوود گلم که به هالیوود Regency نیز معروف است، یک سبک طراحی است که تمایل دارد لوکس یا حتی بیش از حد مجلل باشد. این یک سبک طراحی دراماتیک است و برای افرادی که عاشق تجملات هستند عالی می‌باشد.

هالیوود Regency

این سبک جذاب در طراحی خانه‌ها می‌تواند از ویژگی‌های طراحی‌هایی مانند ویکتوریایی الهام بگیرد. پالت‌های رنگی در این نوع طراحی بسیار پررنگ هستند و شامل بنفش، قرمز و فیروزه‌ای می‌شوند.

سبک ساحلی/همپتون

در سبک‌های دکوراسیون داخلی ساحلی Coastal interior decoration اتاق می‌تواند حاوی عناصر چوبی باشد و همچنین ممکن است لوازم جانبی که اغلب از دریا الهام گرفته شده‌اند نیز وجود داشته باشند. هدف این سبک ایجاد یک محیط آرام و راحت است که از ساحل و اقیانوس الهام گرفته شده است.

سبک طراحی داخلی ساحلی

همچنین اتاق می‌تواند حاوی عناصر چوبی باشد و ممکن است لوازم جانبی که اغلب از دریا الهام گرفته شده‌اند نیز وجود داشته باشند. هدف این سبک ایجاد یک محیط آرام و راحت است که از ساحل و اقیانوس الهام گرفته شده است.

سخن پایانی

درک انواع سبک‌ دکوراسیون داخلی به شما کمک می‌کند آنچه را که دوست دارید کشف کنید و فضاها را به گونه‌ای بچینید و توسعه دهید که بیانگر شخصیت شما باشند. برای مثال اگر شروع به یادگیری سبک طراحی سنتی کرده‌اید، می‌توانید از این دانش برای کمک به انتخاب همه چیز، از رنگ‌ها گرفته تا مبلمان و بالش‌ها و بقیه موارد استفاده کنید؛ بنابراین دانش خود را تقویت کنید زیرا در نهایت تأثیرگذارترین سبک طراحی متعلق به خودتان است.

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مهندسین مشاور چینه میباشد.

[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند ]