طراحی داخلی چیست؟

طراحی داخلی چیست؟

شاید فکر کنید که طراحی داخلی اهمیت زیادی ندارد و تفاوت چشمگیری ایجاد نکرده است، اما حقیقت این است طراحی داخلی ساختمان نقش بسیار مهمی در زندگی ما دارد. از یک شام دلپذیر در خانه یک دوست گرفته تا فروشگاهی که دوست دارید بارها و بارها از آن خرید کنید، interior design این قدرت را دارد که فضاها را جذاب‌تر کرده و تجربیات شما را لذت‌بخش‌تر نماید‌.

ما در این مقاله به بررسی طراحی داخلی که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است پرداخته‌ایم.

 دکوراسیون داخلی چیست؟

طراحی داخلی چیست؟

interior design یک مفهوم در حوزه معماری است و به طراحی‌ها و برنامه‌ریزی‌هایی که برای فضا انجام می‌شوند گفته می‌شود. با وجود اینکه انسان‌ها از گذشته تاکنون برای ایجاد محیط‌های مطبوع برای خود تلاش می‌کردند اما اساس طراحی‌های داخلی یک موضوع جدید و امروزی است.

فرایندی که به طراحی داخلی منزل منجر می‌شود شامل مواردی چون:

  • تحقیق
  • تجزیه و تحلیل
  • ادغام دانش به صورت خلاقانه

است. این مراحل به شکل سیستماتیک و هماهنگ انجام می‌شوند و در جهت رفع نیاز افراد، حفظ منابع و به دلخواه و سلیقه مشتریان است.

در کنار این موارد طراحان باید به پوسته ساختمان توجه کرده و با آن هماهنگ باشند و موقعیت فیزیکی و بافت اجتماعی پروژه را مد نظر قرار دهند. طراحان داخلی با اجرای راه‌حل‌های سنجیده می‌توانند فضاهایی را ایجاد کنند که تجربیات افراد ساکن در آنها را تا حد زیادی بهبود ببخشد.

 اهمیت طراحی داخلی ساختمان

اهمیت طراحی داخلی ساختمان

interior design دارای انواع متعددی است که از محبوب‌ترین آنها می‌توان به طراحی داخلی کلاسیک و مدرن اشاره کرد. اگر به آمار نگاه کنیم متوجه اهمیت یک طراحی مناسب خواهیم شد. برای مثال طراحی درست اتاق یک بیمارستان اگر به درستی انجام شود می‌تواند سبب تقویت روحیه بیمار و بهبود سریع‌تر آن شود. همچنین طراحی اصولی یک خانه می‌تواند سبب بزرگتر دیده شدن آن شود.

مزایای طراحی داخلی منزل بسیار گسترده‌تر است و به این موارد محدود نمی‌شود. در اینجا چند مورد از دلایل اهمیت interior design را برای شما آورده‌ایم:

بهبود کیفیت فضا

در ابتدایی‌ترین سطح، یک طراح خوب فضا را برای هدفی که دارد سازگار می‌کند. به عنوان مثال، اگر در حال طراحی یک اتاق خواب هستید، با کمک دانش interior design تصمیماتی خواهید گرفت که باعث آرامش بیشتر فضا می‌شود. همچنین برای طراحی یک دفتر با کمک اصول طراحی فضا را متمرکزتر و کارآمدتر خواهید کرد.
وقتی یک فضا به خوبی طراحی شده باشد، فقط خوب به نظر نمی‌رسد بلکه اطمینان حاصل می‌شود که همه چیز در اتاق عملکردی مناسب دارد.

استفاده درست از رنگ‌ها و تأثیر بر خلق و خو

روانشناسی رنگ‌ها موضوعی جذاب است. طراحان داخلی قدرت رنگ را درک می‌کنند و از آن با دقت استفاده می‌کنند تا بر حسی که یک اتاق به شما می‌دهد تأثیر بگذارد.

به عنوان مثال دفعه بعد که به یک رستوران فست فودی برخورد کردید سعی کنید به رنگ‌ها توجه نمایید‌. احتمالاً متوجه رنگ‌های گرم زیادی مانند زرد، نارنجی و قرمز خواهید شد به این دلیل که تصور می‌شود این رنگ‌ها اشتها را تحریک می‌کنند. برعکس اگر به یک استودیوی یوگا یا مدیتیشن بروید، احتمالاً رنگ‌های آرام‌بخشی مانند آبی و سبز را در دیوارها خواهید دید.

معرفی شخصیت و سلیقه افراد

طراحی یک فضا به شما امکان می‌دهد که شخصیت خود را نشان دهید. به آخرین باری فکر کنید که مهمانی داشته‌اید یا خانه یکی از دوستانتان را برای اولین بار دیده‌اید. دیگران از فضای خانه شما چه چیزی می‌توانند در موردتان بفهمند؟ یا شما از خانه دوست خود چه چیزی درباره او آموخته‌اید؟

چه موضوع درباره طراحی یک فضای نشیمن باشد یا طراحی یک کسب و کار، خدمات طراحی داخلی به دقت پیامی را که یک فضا بازتاب می‌کند را در نظر می‌گیرند. طراحی عالی ویژگی‌های خوبی را که یک شخص، خانواده یا شرکت دارد را افزایش می‌دهد و به آنها شکلی ملموس در فضا می‌دهد.

بهینه‌سازی فضای خانه

کار با یک طراح داخلی و طراحی اصولی یک راه فوق‌العاده برای استفاده حداکثری از فضای شماست. یک طراح باهوش راه‌هایی را پیدا می‌کند که محیط شما را بزرگتر کرده و زندگی شما را راحت‌تر کند.

علاوه بر این، یک طراحی عالی با سبک زندگی و نیازهای شما مطابقت خواهد داشت. یک طراح خوب برای یک زوج تازه ازدواج کرده همان انتخابی را که برای یک خانواده پنج نفره انجام می‌دهد، انجام نخواهد داد. او در هر مورد با فضا به گونه‌ای کار می‌کند که به بهترین وجه مناسب مشتری خود باشد.

interior design فقط یک حرفه نیست. این پیشه یک روش زندگی است و طراحان داخلی را قادر می‌سازد تا خلاقیت خود را برای منعکس کردن شخصیت صاحب خانه به اشتراک بگذارند.

 عناصر مهم در طراحی داخلی کدام است؟

عناصر مهم در طراحی داخلی کدام است؟

بسیاری از جنبه‌ها و عناصر وجود دارند که نقش مهمی در یک پروژه طراحی ایفا می‌کنند. نقشه بسیاری از خانه‌ها ممکن است شبیه به هم به نظر برسد، با این حال چیزی که آنها را متمایز می‌کند ساکنان و سلیقه شخصی آنهاست.

هر قطعه از مبلمان، طرح رنگی روی دیوارها و نقاط کانونی که عشق صاحب خانه به اشیاء خاص را نشان می‌دهد، همگی نقش مهمی در تبدیل یک فضا به خانه دلخواه افراد را دارند.

در اینجا برخی از عناصر مهم در interior design آورده شده است:

فضا

اولین چیزی که در طراحی کردن باید توسط طراحان مد نظر قرار بگیرد موضوع فضا است. برنامه‌ریزی درباره نحوه به کارگیری فضای نشیمن، اساس و پایه هر ایده‌ای است که توسط طراح داده می‌شود. اینکه چطور خانه تزئین شود یا نقشه‌ها ایجاد شوند همگی به این عامل بستگی دارد.

امروزه با استفاده از فناوری سه‌بعدی افراد می‌توانند چیدمان‌های مختلف را پیش از ساخت در فضای خانه خود ببینند و طرح‌های گوناگون را مورد آزمایش قرار دهند و تجربه کنند.

برنامه‌ریزی فضا فرآیندی پیچیده برای بهبود متراژ مربع موجود، با در نظر گرفتن فضاهای منفی و استفاده از هر عنصر طراحی از جمله خطوط عمودی و به کار بردن شیوه مینیمالیسم است تا فضاهای کوچک را جذاب‌تر نشان دهد.

خطوط

دومین عاملی که در طراحی داخلی نقش مهمی دارد لاین‌ها یا خطوط هستند. این عنصر مهم و محبوب طراحی، به شما امکان پیاده‌سازی یک موضوع خاص و چشمگیر را در فضای نشیمن خانه می‌دهد.

اگر تمایل شما به ایده‌های مینیمالیسم باشد، می‌توانید از خطوط افقی یا عمودی ساده استفاده کنید. با این حال، اگر می‌خواهید کمی ذوق و سلیقه به فضای نشیمن اضافه کنید نیز خطوط می‌توانند گزینه‌های چشمگیری را به طراحی ساده اضافه کنند.

می‌توانید از خطوط برای تراز کردن عناصر طراحی مکمل یا ایجاد تعادل نامتقارن برای جلوه بیشتر استفاده کنید. خطوط همچنین می‌توانند بازیگوش و سرکش بوده یا ساده و کلاسیک باشند. ما در طراحی لزوماً نیازی به خطوط مستقیم نداریم. در هر صورت و شکلی که باشند باید بدانید که آنها عامل مهمی در هر پروژه هستند.

 نورپردازی در طراحی داخلی

نور

نور همیشه باید نقطه کانونی شما در interior design باشد. این گزینه یک عنصر اساسی است که حال و هوای اتاق را کاملاً تغییر می‌دهد.

می‌توانید حجم زیادی از نور طبیعی را با پنجره‌ها یا نورگیرهای بزرگ ایجاد کرده و به داخل خانه بیاورید و یا اشکال مختلفی از نورپردازی برجسته را برای اضافه کردن شور و حال و خلاقیت به فضای کلی زندگی خلق نمایید.

بهتر است در آشپزخانه، اتاق نشیمن و اتاق غذاخوری که صاحبان خانه بیشتر وقت خود را در آنجا می‌گذرانند از نور روشن‌تری استفاده کنید. همچنین می‌توانید از نورپردازی متمرکز استفاده کنید که میز ناهارخوری یا میز قهوه را روشن می‌کند و در عین حال بقیه فضای نشیمن را در نور کم‌تری قرار می‌دهد.

اگر دوست دارید بیشتر راجب طراحی داخلی فضاهایی مانند اتاق نشیمن و پذیرایی و اتاق خواب بدانید توصیه میکنیم حتما مقاله های زیر را بخوانید:

دکوراسیون اتاق خواب خود را اینگونه بچینید!

30 ایده ناب برای طراحی داخلی پذیرایی و نشیمن

صاحبان خانه معمولاً نورهای ملایم را در حمام و اتاق خواب ترجیح می‌دهند زیرا جایی برای استراحت و آرامش است. در مقابل نور روشن‌تر را برای محیط‌های فشرده یا فضاهایی که جنب و جوش بیشتری دارد انتخاب می‌کنند. اطمینان حاصل کنید که تعادل مکمل بین نور و سایر عناصر طراحی داخلی را حفظ کنید تا با هم هماهنگ باشند.

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مهندسین مشاور چینه میباشد.

[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند ]