طراحی ساختمان یا طراحی معماری

طراحی ساختمان یا طراحی معماری چیست؟

طراحی ساختمان عبارت است از آگاهی از نحوه صحیح استفاده از عناصر و ترکیب آنها در کنار یکدیگر به طوری که جلوه زیبا و ایمنی داشته باشد از این رو قواعدی برای معماری ساختمان ها، در نظر گرفته می شود. دانش اصول طراحی ساختمان و بکارگیری آن منجر به انجام یک پروژه موفق شده که علاوه بر برطرف سازی نیازهای مشتری، جلوه زیبایی نیز داشته و از امنیت و استحکام بالایی برخوردار است.

برای آشنایی بیشتر با اصول طراحی معماری و اهمیت توجه به آنها در هنگام طراحی تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

اصول طراحی ساختمان

اهمیت طراحی ساختمان در پروژه های ساختمانی

امکانات بالای ساختمان ها

نیاز فوری به ساختمان سازی در شهرها

کمترین هزینه در طراحی های مدرن

وجود ابزارهای لازم

طراحی ساختمان توسط چه کسانی انجام می شود؟

 

 

 

 

اصول طراحی ساختمان

در معماری و طراحی مدرن، معماران دیدگاه های متفاوتی نسبت به اصول طراحی ساختمان دارند. در حقیقت هر معمار در عصر حاضر می تواند دیدگاه خاص خود را داشته و از آن برای طراحی پروژه های خود استفاده نمایند.
اصول طراحی ساختمان، روابط عنصر متفاوت را با یک دیگر بررسی و کنترل می نمایند. این اصول، در به حقیقت پیوستن اهداف معماری و نیازهای مشتری تأثیر مستقیم دارند؛ بنابراین نمی توان برای تمامی ساختمان ها از یک قواعد پایه و ثابت استفاده نمود.
هر معمار با توجه به دانش و آگاهی خود در این زمینه تصمیماتی را اخذ می نماید. تنها باید عناصر با یکدیگر به خوبی ترکیب شده و تعادل مناسبی شکل گیرد. با این وجود در این زمینه قواعدی مدنظر قرار معماران قرار می گیرد که به عنوان اصول طراحی ساختمان از آنها یاد می شود. از جمله این قواعد می توان به موارد زیر اشاره نمود.

• یکپارچگی عناصر
• هماهنگی مواد و اقلام
• تضاد
• تکرار (ریتم، الگو)
• تنوع (جایگزینی الگوها و ترکیبات به جای یکدیگر)
• تأکید (توجه به نقطه کانونی در دکوراسیون اتاق)
• تناسب یا مقیاس
• عملکرد بنا
• طراحی بصری زیبا
• وحدت هنری
• توجه به اصالت در معماری ساختمان
• نظریه رنگ ها
• رفع بی نظمی ها
• هماهنگ سازی لوازم

 

 

عموماً شرکت های معماری زیادی در ایران وجود دارد که اکثر افراد تشکیل دهنده آن از دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته مهندسی معماری می باشد؛ اما سؤال اساسی که ذهن بسیاری از افراد حتی شما را به خود مشغول ساخته است این است که بهترین گروه معماری از چه افرادی تشکیل شده است؟

گروه معماری از چه افرادی تشکیل می شود؟

 

 

موارد فوق از جمله مواردی بوده که در طراحی و معماری ساختمان ها، مدنظر اکثر معماران قرار گرفته و پیروی از آنها می تواند در موفقیت یک پروژه بسیار تأثیرگذار باشد. توجه به این اصول طراحی معماری، جلوه خاص به بنا و ساختمان ها داده، نیاز مشتری را برطرف ساخته و در زیباسازی شهر نیز دخالت دارد.

 

 

طراحی ساختمان یا طراحی معماری

 

 

اهمیت طراحی ساختمان در پروژه های ساختمانی

بسیاری از افراد به این باورند که سیستم فنی ساختمان نسبت به طراحی آن از اهمیت بیشتری برخوردار است. اگرچه امنیت و استحکام یک بنا از طریق سیستم فنی آن تأمین می شود اما نمی توان از اهمیت معماری ساختمان ها نیز غافل شد.

موارد زیر از جمله دلایلی است که بیان می کنند چرا امروزه باید نسبت به قبل به معماری ساختمان ها بیشتر توجه شود.

 

 

امکانات بالای ساختمان ها

از آنجایی که در ساختمان سازی مدرن، اهرم ها، امکانات و فناوری های بیشتری برای عملکرد بهتر به هنگام ساخت در نظر گرفته می شود، طراحی ساختمان اهمیت بیشتری پیدا می کند. چرا که اگر در عین پیچیدگی طراحی، مکان مناسبی برای جایگذاری این امکانات در نظر گرفته نشود، عملکرد آنها دچار اختلال خواهد شد.

 

 

نیاز فوری به ساختمان سازی در شهرها

طبق مطالعات انجام شده، خیل زیادی از مردم به سمت شهرنشینی روی آورده و تعداد کمتری در روستاها زندگی می کنند. از این شهرها فاقد فضای کافی برای جای دادن تعداد زیادی از افراد می باشند. در این زمان یک معمار با طراحی منحصر بفرد خود می تواند در عین برطرف سازی نیاز افراد، نیاز جامعه و مسئولان را نیز برطرف کند.

 

 

برنامه‌ریزی و طراحی نما برای خانه یکی از مراحل ضروری در طراحی و ساخت است. همانطور که ساخت و اجرای سایر بخش ‌های خانه نیاز به برنامه‌ی ریزی و طراحی اولیه دارد، نمای خانه نیز از این موضوع مستثنی نیست. 

طراحی نما ساختمان چیست؟

 

 

کمترین هزینه در طراحی های مدرن

در هنگام ساخت یک ساختمان می تواند انواعی از امکانات و فناوری ها را بکار گرفت اما مشکل اینجاست که بودجه و سرمایه کافی برای استفاده از تمام این سیستم ها وجود ندارد. در این زمان بهره گیری از اصول طراحی ساختمانی می تواند کمک کند تا علاوه بر در نظر گرفتن نیاز مشتری، حداقل سرمایه و هزینه نیز بکار گرفته شود.

 

 

وجود ابزارهای لازم

خوشبختانه هم اکنون وجود ابزار و امکاناتی نظیر نرم افزارها موجب شده تا طراحی ساختمان با بهترین کیفیت انجام شود. این نرم افزارها کمک کرده تا قبل از شروع عملی پروژه، نتیجه نهایی مشخص شده و ایرادات آن رفع گردد.

 

 

طراحی ساختمان یا طراحی معماری

 

 

طراحی ساختمان توسط چه کسانی انجام می شود؟

طراحی ساختمان توسط معماران انجام می گیرد. یک معمار کسی است که در این حوزه تحصیل کرده و مجوز طراحی یک ساختمان را داراست. یک طراح علاوه بر اینکه می تواند یک شخص باشد، می تواند یک تیم نیز بوده که به صورت گروهی و تخصصی طراحی و معماری پروژه ها را برعهده می گیرد.
توجه داشته باشید که طراحی ساختمان باید توسط افرادی انجام شود که در این فضا کار کرده و تجربه و دانش بالایی دارند. چرا که در غیر این صورت علاوه بر اینکه پروژه شکست میخورد، مشتری نیز دچار ضررهای مالی زیادی خواهد شد.
شرکت چینه ایوان پردیس با سالها تجربه، یکی از برترین شرکت های طراحی و معماری در ایران می باشد. این شرکت قادر به طراحی انواع پروژه های مسکونی، تجاری، اداری و صنعتی می باشد. علاوه بر این موارد گروه مهندسین چینه ایوان پردیس، طراحی مجموعه های خاص و هوشمند را نیز برعهده می گیرند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره می توانید با کارشناسان این گروه ارتباط برقرار نمایید.

طراحی, گروه مهندسین مشاور چینه ایوان پردیس, گروه مهندسین چینه, معماری ساختمان, شرکت های برتر طراحی ساختمان , بهترین شرکت های معماری, بهترین شرکت های معماری در تهران, طراحی ساختمان , طراحی معماری

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مهندسین مشاور چینه میباشد.

[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند ]