برای آشنایی با انواع سبک های طراحی نمای ساختمان سه طبقه با کارشناسان ما در چینه ایوان پردیس در تماس باشید

انواع سبک‌های طراحی نمای ساختمان سه طبقه

 امروزه طراحی نمای ساختمان سه طبقه بسیار اهمیت دارد زیرا تاثیر بسیار زیادی بر وری زیبایی فضای شهری دارد. پس بر همین اساس باید استانداردهایی برای آن در نظر گرفته شود. اگر قصد طراحی نمای سه طبقه  رادارید آن هم با خلاقه ترین ایده های معماری میتوانید بنای خود را به مشاورین چینه ایوان پردیس به عنوان خالق سبک های مدرن و بسیار متنوع بسپارید.

طراحی نمای ساختمان سه طبقه

نمای ساختمان ها با گذشت زمان بر اساس سلیقه های مختلف سازندگان و طراحان که بر اساس سلیقه و فرهنگ مردم و جامعه به روز شده و در زمینه طراحی نما در حال تغییر و تکامل هستند، ویژگی‌های کاربردی در نماهای ساختمان ها در ارتفاعات مختلف مخصوصا درطراحی نمای ساختمان سه طبقه تغییر یافته است و درمقوله علم زیبایی‌شناسی در معماری بناهای مدرن‌تر شده اند. همچنین نیازی به گفتن نیست که طراحی نما یکی از مواردی است که باید توسط یک فرد یا گروه حرفه‌ای مانند مشاورین چینه ایوان پردیس انجام شود و نمی‌توان بدون آشنایی با مصالح و قواعد و اصول طراحی نما معیارهای درستی را انتخاب کرد و یک طراحی مطابق با استاندارد روز که از طریق مراجع زیر صلاح و عوامل محیطی طراحی نما، تعیین شده است را انجام داد.

نمای هر خانه یا ساختمان یکی از ویژگی‌های تاثیرگذار مهم در بنا و طراحی نمای ساختمان است و باید با دقت و با در نظر گرفتن عوامل زیادی مانند طبقات و بودجه و سلیقه سازنده و نظر معماران بنا انتخاب شود. یک نما باید کاربردی، بادوام و از نظر نوع مصالح کاربردی و طراحی متناسب با محیط باشد. تکنولوژی مدرن و مصالح ساختمانی خوب در کنار کمی خلاقیت می‌تواند منجر به طراحی و ساخت یک پروژه ساخت و ساز زیبا و اثری بی بدیع شود که در نتیجه یک شاهکار یا یک اثر هنری مثال زدنی را رقم خواهد زد.
با توجه به اینکه اغلب ساختمان‌ها امروزه به شکل آپارتمان هستند و برای سازندگان انبوه سازی و یا افزایش تعداد واحدها بسیار مهم است ولی بسیاری از افرادی که دوست دارند در محیط های خلوت زندگی بکنند و علاوه بر آن بودجه مناسب برای خرید خانه های ویلایی گذشته را ندارند، ساختمان های عمدتا سه الی چهار طبقه با توجه به منطقه ای که برای ساخت در نظر گرفته شده است، بسیار بورس بوده و در بحث طراحی نما، طراحی نمای این املاک و بنا های سه الی چهار طبقه در معماری امروز نقش مهمی پیدا کرده که میخواهیم در این مورد صحبت نماییم. سبک‌های طراحی نمای ساختمان سه طبقه بسیار متنوع و گسترده است و افراد می‌توانند با کمک یک طراح و معمار حرفه‌ای و کاربلد، مانند مشاوین چینه ایوان پردیس ظاهری منحصر‌به‌فرد و خاص به ساختمان خود بدهند.
در ادامه به بررسی انواع طراحی نما در بخش ساختمان های سه طبقه می پردازیم

نمای ساختمان سه طبقه کلاسیک

یکی از انواع سبک‌ها در طراحی نمای یک ساختمان سه طبقه، سبک کلاسیک است. اگر از جمله افرادی هستید که به سبک‌‌های سنتی و قدیمی با اصالت و تاریخ چند صد ساله علاقه‌مند هستید، معماری کلاسیک بهترین گزینه برای شماست. در این معماری توجه به جزئیات و ریزه کاری ها بسیار زیاد است و تزئینات خاصی انجام می‌شود. با استفاده از این سبک نمای خاص، ساختمان شما با عظمت و باشکوه دیده می شود.

نمای ساختمان سه طبقه مدرن

از پرطرفدارترین سبک‌های طراحی نمای، ساختمان سه طبقه طراحی مدرن است. این سبک از طراحی نما با خلاقیت‌های خاص و سادگی در طراحی و همچنین حذف کردن جزئیات غیرضروری یک نمای زیبا و چشم‌نواز را برای شما به ارمغان آورده است ولی در عین سادگی بنای شما همیشه خاص خواهد بود. طراحان و اجرا کنندگان این سبک معتقدندکه زیبایی و اصیل بودن در سادگی است.
در این معماری استفاده از رنگ‌های خنثی و متریال‌های جدید رواج دارد و همچنین از مصالحی استفاده می‌شود که مطابق با موقعیت‌ جغرافیایی بنا، مصالح کاربردی و خاص آن منطقه نیز برای ساخت در نظر گرفته می شود. همچنین معماران می‌توانند مصالح بسیار متنوعی مانند شیشه، کامپوزیت، بایرامیکس، چوب و سنگ را در کنار هم به کار ببرند.

نمای ساختمان سه طبقه مدرن از محبوب ترین و پرطرفدارترین سبک های طراحی نمای ساختمان سه طبقه می باشد.

نمای ساختمان سه طبقه رومی

یکی دیگر از سبک‌های محبوب و پرطرفدار امروزی استفاده از سبک رومی برای ساخت ساختمان‌های سه طبقه است. این سبک زیبا ریشه در معماری یونان و روم باستان دارد. معماران در نمای رومی از ستون‌های زیاد استفاده می‌کنند که نمایی باشکوه که نماد قدرت و استواری است را ایجاد می‌کند. همچنین پنجره‌های متقارن با فاصله‌هایی مشخص و مساوی و بالکن‌های جذاب از دیگر ویژگی‌های نماهای رومی است که بسیار کاربردی هم می باشند.

نمای ساختمان سه طبقه رومی نماد قدرت و استواری در طراحی نمای ساختمان سه طبقه می باشد.

نمای ساختمان سه طبقه ساده ایرانی

در کنار سبک‌های مختلف، سبک ایرانی که به ایران باستان بازمی‌گردد بسیار دلنشین و چشم‌نواز است. این معماری با رنگ‌های گرم و استفاده از مصالحی مانند آجر می‌تواند بیننده را به خود جذب کند. این سبک با محیط کشور ما نیز مطابقت خوبی دارد و در برابر هرنوع شرایط آب و هوایی و جغرافیایی نیز مقاوم است.

نقش متریال نمای ساختمان در طراحی نما چیست؟

نمای ساختمان یکی از مهم‌ترین عناصر معماری است که تأثیر زیادی بر زیبایی و ارزش آن بنا دارد. انتخاب متریال مناسب برای نمای ساختمان، یکی از چالش‌های مهم در طراحی معماری است.از آنجا که متریال استفاده شده در هر کدام از سبکهای طراحی نمایی که در بالا بدان اشاره کردیم، نقش بسزایی در زیبایی و عظمت بنا دارد و همچنین متریال مورد استفاده در هرکدام از سبکها متفاوت است و شما با توجه به سلیقه خود میتوانید نسبت به انتخاب متریال مورد نظر خود اقدام کنید ولی در اینجای مقاله میخواهیم متریالهایی که در اکثر سبکهای بالا به صورت مشترک استفاده میگردند، را معرفی می نماییم:

چوب

چوب یکی از متریال‌های طبیعی و محبوب برای نمای ساختمان است .چوب با توجه به زیبایی و گرمای خود، می‌تواند جلوه‌ای ویژه به ساختمان ببخشد. چوب ترمووود از جمله انواع چوب‌های مقاوم برای نمای ساختمان است که در برابر رطوبت و تغییرات آب و هوایی مقاوم است.

آجر

آجر یکی از قدیمی‌ترین مصالح ساختمانی است که در نمای ساختمان نیز کاربرد دارد. آجر علاوه بر زیبایی، مزایای دیگری مانند عایق بودن در برابر صوت و حرارت، دوام بالا و مقاومت در برابر تغییرات آب و هوایی را نیز دارد.

سنگ

سنگ از جمله متریال‌های پرکاربرد برای نمای ساختمان است. سنگ با توجه به تنوع بالایی که در طرح و رنگ دارد، می‌تواند پاسخگوی سلیقه‌های مختلف باشد. سنگ‌های مرمر، گرانیت و تراورتن از جمله محبوب‌ترین سنگ‌ها برای نمای ساختمان هستند. سنگ‌ها در برابر ضربه، مواد اسیدی و تغییرات اقلیمی و آب و هوایی مقاوم هستند.

کامپوزیت

کامپوزیت از ترکیب دو یا چند ماده ساخته می‌شود که خواص هر یک را در خود دارد. پنل‌های کامپوزیت از جنس آلومینیوم هستند که با مواد پلیمری ترکیب شده‌اند. کامپوزیت‌ها، سبک وزن، مقاوم و قیمت مناسب دارند.

چگونه متریال مناسب را برای نمای ساختمان سه طبقه خود انتخاب کنیم؟

انتخاب متریال نمای ساختمان، باید با توجه به عوامل مختلفی مانند شرایط آب و هوایی منطقه، بودجه، سلیقه و هم خوانی با سبک معماری ساختمان های مجاور انجام شود. در ادامه، به برخی از عوامل تأثیرگذار در انتخاب متریال نمای ساختمان اشاره می‌کنیم:

• شرایط آب و هوایی:

برخی از متریال‌ها مانند چوب و سنگ، در برابر تغییرات آب و هوایی مقاوم نیستند. بنابراین، در مناطقی با آب و هوای مرطوب یا سرد، باید از متریال‌های مقاوم‌تر مانند آجر یا کامپوزیت استفاده کرد.

بودجه:

هزینه متریال‌های نمای ساختمان متفاوت است. بنابراین، باید با توجه به بودجه خود، متریال مناسب را انتخاب کنید.

سلیقه:

انتخاب متریال نمای ساختمان، تا حد زیادی به سلیقه افراد بستگی دارد. بنابراین، باید متریالی را انتخاب کنید که با سبک معماری ساختمان و سلیقه خودتان هماهنگ باشد.

• سبک معماری ساختمان:

برخی از متریال‌ها برای سبک‌های معماری خاصی مناسب‌تر هستند. بنابراین، باید با توجه به سبک معماری ساختمان، متریال مناسب را انتخاب کنید.
انتخاب متریال مناسب برای نمای ساختمان، یکی از مهم‌ترین تصمیمات در طراحی معماری است. متریال نمای ساختمان، تأثیر زیادی بر زیبایی، کارایی و ارزش ساختمان دارد. بنابراین، باید با توجه به عوامل مختلف، متریال مناسب را انتخاب کنید.

نکات مهم در طراحی نمای ساختمان سه طبقه کدامند؟

اگر می‌خواهید برای یک ساختمان سه طبقه نمای مناسبی طراحی کنید، در اینجا چند نمونه از موارد مهم را که باید در نظر گرفت تا کیفیت و طراحی برای شما تجربه‌ای شیرین را رقم بزند را عنوان کرده ایم:

1-سادگی و تقارن

تقارن و سادگی از اصولی است که معماران و طراحان همچنان از آنها استفاده می‌کنند زیرا باعث ایجاد ساختمان‌هایی با نمایی چشم‌نواز و منحصربه‌فرد می شوند. اگر عدم تقارن اساس سبک شما است باید از خطوط ساده و تمیز استفاده کنید تا طراحی را پیچیده نکنید زیرا این سبک ها در بافت شهری زیاد جالب نمی باشد و طرفداران کمی دارند یکی از اصول مهم در جوامع رو به توسعه در نظر گرفتن یک بافت مناسب و زیبا و امن در شهرها می باشد.

2-یکنواختی

یکی کردن چندین سبک‌ پرریسک است و می‌تواند باعث حواس پرتی و شلوغی در اجرا شود. تم‌های مکمل، یک شکل و طراحی‌های یکنواخت بسیار امن‌تر هستند مخصوصا در زمینه ساخت شهرک هایی که با هدف جذب توریست و یا ساخت مراکز تفریحی ایجاد میگردند. این کار به شما این امکان را می‌دهد تا خلاقیت خود را وارد کار کنید و با طراحی های منحصر به فرد محیطی خاص امن و خلاقانه ایجاد نمایید.

3-محیط اطراف

به محیط و معماری اطراف توجه داشته باشید. چه سبکی در پس زمینه بهتر به نظر می‌رسد؟.همچنین در کنار توجه به محیط، از جسارت و هنجارشکنی در طراحی نترسید با توجه به حفظ ساختار اصلی در طراحی ها با در نظر گرفتن قوانین نما در شهر های رو به توسعه همیشه راهی برای طراحی خاص وجو دارد.

4- محیط زیست

باید به این نکته مهم توجه داشته باشید که محیط‌‌ زیست و فضای سبز نقش مهمی درطراحی شما دارد، مثلا در بناهایی که در اطراف آن از طبیعتی بکر یا منظره ایی زیبا قرار دارد از این امکان استفاده کنید و از مناظر طبیعی برای کمک به طراحی خود حتما استفاده و بهره ببرید با طبیعت دوست باشید و در طراحی نمای خود از آن الهام بگیرید که طبیعت همیشه منبع الهام بوده و سبکیست بی نظیروخاص که در زندگی مدرن و شهری جای خالی آن بسیار حس می شود. طراحی یک خانه و نمایی که در مجاورت آن طبیعت و درخت هست را با یک ساختمان بدون فضای سبز در نظر بگیرید و مقایسه کنید مطمئنا میگویید بسیار متفاوت است و حس‌های یکسانی را منتقل نمی‌کنند. بنابراین استفاده از گیاهان و درختان را هم در صورت نبود طبیعت و درختان در اطراف محل ساخت در طراحی خود حتما در نظر بگیرید.

در طراحی نمای ساختمان سه طبقه حتما به عنصر محیط زیست توجه کنید چرا که نقش مهمی در طراحی نما ساختمان دارد.

5-مواد

وقتی تنوع مواد مصرفی در ساخت یک بنا زیاد می شود در ذات خود موجب ایجاد سردرگمی میشود و ممکن است سوالات زیادی را پیش پای شما قرار دهد که آیا باید به سراغ سنگ بروید یا آجر یا بتن؟ کدام یک بهتر است؟ این مصالح انتخابی باید به اندازه کافی در برابر آب و هوای منطقه در حال ساخت دوام داشته باشد و در عین حال به سبک مورد نظر برای طراحی شما نیز نزدیک باشد. همچنین باید در زمان انتخاب مصالح اولیه به این سؤال نیز پاسخ دهید که آیا قصد دارید با معماری اطراف ترکیب و همخوانی داشته باشد یا در کلیت طراحی خود به دنبال تضاد با محیط هستید؟

6-رنگ

انتخاب رنگ نقش بسیار مهمی در زیبایی نمای یک ساختمان و احساسی است که در بیننده ایجاد میکند، رنگها با اسنان در مورد روحیات درونی سازندگان و صاحبان این املاک صحبت میکنند و موجب میشوند احساسات مختلفی را در مواجه با رنگ نمای ساختمان ها حس نماییم. استفاده از ترکیسب رنگهای گرم در کنار رنگهای شاد میتواند حس عجیبی را در بیننده ایجاد نماید و تلفیق این رنگها با نور پردازی های زیبا می تواند حس شکوه و عظمت بنا را بیشتر کند، از طرف دیگر موجب ایجاد احساسات قدرتمندانه تری در بیننده میشود. ولیکن باید بدانید یک تیم طراحی نمای حرفه ای از متخصصان رنگ شناسی در کنار موقعیت بنا استفاده میکنند که نسبت به منطقه جغرافیایی و سایر مسائل یتوانند رویا پردازی بهتری ایجاد نمایند.

7- باغ و محوطه‌سازی

شاید باغ و محوطه سازی را جزیی از طراحی نما ندانید و آن را در مقوله محوطه سازی قلمداد کنید ولی طراحی محوطه ساختمان و ترکیب بندی آن با نمای ساختمان می تواند اجرای نهایی کار را زیباتر و تماشایی تر کند، شما با طراحی فضای سبز مناسب و محوطه سازی زیبا می توانید به شکوه بنا و طراحی نما کمک نمایید مخصوصا در مورد طراحی نمای ساختمان های سه طبقه و یا تا 5 طبقه که عمدتا نسبت به شمالی و یا جنوبی بودن آن فضایی برای محوطه سازی وجود دارد، این فضاها می توانند احساس زیبایی و شکوه و ارامشی خاص را در بیننده ایجاد کنند و در نتیجه آن استفاده مناسب از فضاها در محوطه سازی و نمای بیرونی ساختمان به همراه گلها و گیاهانی که برای فضای سبز ساختمان خود به کار میبرید نقش مهمی در زیبایی طراحی نما و ساختمان شما دارند.

8-سقف

نوع آب و هوا و همچنین رعایت امنیت و ایمنی ساختمان تأثیر بسزایی در انتخاب نوع و مدل سقف ساختمان دارد، اما نگران نباشید زیرا هنوز هم می‌توانید از تخیل و خلاقیت و کمی تغییر در مصالح ساخت خود برای طراحی یک سقف ایده آل و مناسب کمک بگیرید و سقف ساختمان خود را طراحی و اجرا کنید. سقف ساختمان ها نقش مهمی در طراحی نمای ساختمان دارد، در واقع با طراحی خلاقانه سقف ساختمان می توانید فضای مناسبی برای روف گاردن و یا سقف شیروانی زیبا و یا مدلهای مدرن در طراحی سقفهای پله ای و یا استفاده از مدل سقفهای رومی در طراحی نماهای رومی به کار ببرید و یا مانند طراحی های سنتی ایرانی و تلفیق آن با طراحی نمای مدرن، ایده های جذابی برای طراحی نمای ساختمان خود ایجاد نمایید.

برای خلق و طراحی نمای ساختمان سه طبقه حتما در انتخاب نوع و مدل سقف ساختمان دقت کنید.| چینه ایوان پردیس

این سبکها می توانند زیبایی نمای ساختمان های شما را بیشتر کنند مخصوصا در مورد آپارتمان هایی که تعداد طبقات کمتری دارند مانند سه تا 5 طبقه. چرا چون این ساختمان ها نیازمند انتخاب درست فضا سازی و تلفیق سبکهای معماری مناسب با توجه به راهنمایی هایی که در این مقاله کردیم با موقعیت بنا و جذابیت و خلاقیت دارند، کار یک گروه معماری خوب همین است که بتوانند در طراحی های خود مخصوصا طراحی نما و محوطه سازی و فضای سبز مناسب راه حلهایی برای تمام دغدغه های مالکین آن بنا داشته باشند.

در انتها شاید بتوانیم بهترین پیشنهاد برای طراحی نمای ساختمان سه طبقه در ایران را با توجه به سلیقه های تغییر یافته ایرانی، طراحی یک نمای مدرن و کاربردی بدانیم. نمای مدرن با استفاده از مصالح و عناصر ساده و مینیمال، جلوه ای زیبا و چشم نواز به ساختمان می بخشد. همچنین، نمای مدرن از نظر هزینه و نگهداری مقرون به صرفه تر از سایر سبک های طراحی نمای ساختمان است.
در طراحی نمای مدرن ساختمان سه طبقه، می توان از مصالح مختلفی مانند سنگ، آجر، شیشه، بتن و... استفاده کرد. همچنین، می توان از عناصری مانند خطوط صاف، سطوح صیقلی، نورپردازی و... برای ایجاد جلوه ای زیبا و پویایی در نمای ساختمان استفاده کرد.


در ادامه، چند ایده برای طراحی نمای مدرن ساختمان سه طبقه در ایران آورده شده است:

استفاده از مصالح ساده و مینیمال:

در طراحی نمای مدرن، استفاده از مصالح ساده و مینیمال مانند سنگ، آجر و شیشه، جلوه ای زیبا و چشم نواز به ساختمان می بخشد.

استفاده از خطوط صاف و سطوح صیقلی:

خطوط صاف و سطوح صیقلی، از ویژگی های اصلی طراحی مدرن هستند. استفاده از این عناصر در نمای ساختمان، جلوه ای ساده و مینیمال به ساختمان می بخشد.

استفاده از نورپردازی:

نورپردازی می تواند تأثیر زیادی در زیبایی نمای ساختمان داشته باشد. استفاده از نورپردازی در نمای مدرن، می تواند جلوه ای خاص و جذاب به ساختمان ببخشد.

حالا که تا اینجای مقاله همراه تیم تولید محتوای چینه ایوان پردیس بوده‌اید در مبحث طراحی نما ما مقاله های مهم دیگری را تولید کرده ایم که خواندن آن‌ها خالی از لطف نیست:

 اگر علاقه مند طراحی نمای ساختمان‌های اروپایی هستید، این مقاله را بخوانید: طراحی نمای ساختمان های اروپایی

ما ایرانیها سبک خاص خود را در طراحی نمای ساختمان و به خصوص ساختمان های یک طبقه داریم پس با خواندن این مقاله با طراحی نمای ساحتمان یک طبقه به سبک آریایی ها آشنا میشوید: طراحی نمای ساحتمان یک طبقه به سبک آریایی ها

در این مقاله 10 طرح جذاب طراحی نمای مدرن  را معرفی کرده ایم: طراحی نمای مدرن با 10 طرح جذاب

جدیدترین مدلهای طراحی نمای رومی در سال 2023 آشنا شوید: جدیدترین مدلهای طراحی نمای رومی

اگر شما به دنبال طراحی نمای کلاسیک هستید یکی از تخصص های ما در شرکت چینه طراحی نمای کلاسیک است در این مقاله با نمونه کارهای ما بیشتر آشنا میگردید: نمونه کارهای شرکت چینه در طراحی نمای کلاسیک

اگر میخواهید اصول طراحی نما را بیاموزید این مقاله را بخوانید: اصول طراحی نما و اگر میخواید نکات مهم در طراحی نما را بدانید این مقاله را بخوانید: نکات مهم در طراحی نما

و در آخر مبحث طراحی نمای ساختمان را با این مقاله جذاب به پایان برسانید: طراحی نما و طراحی نمای ساختمان

 

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مهندسین مشاور چینه میباشد.

[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند ]