طراحی ویلا دوبلکس

طراحی ویلا دوبلکس

یکی از دغدغه‌های بزرگ افرادی که از شلوغی و آلودگی‌ که در شهرهای بزرگ وجود دارد، طراحی ویلا است. مسلماً بیشتر افراد ترجیح می‌دهند که تعطیلات و اوقات فراغت خود را در مکانی خوش آب‌وهوا و آرام و در کنار عزیزان خود سپری کنند. پس خریداری زمین در نقطه‌ای خوش آب‌وهوا گزینه‌ بسیار مطلوبی خواهد بود. در ادامه به معرفی چگونگی طراحی ویلا دوبلکس و تجربه زندگی آرام می‌پردازیم.

طراحی ویلا دوبلکس و تجربه زندگی آرام!

طراحی ویلا دوبلکس و تجربه زندگی آرام!

به‌طورمعمول ویلا دارای فضای بازتر و زیربنای بیشتری نسبت به خانه است. پس با توجه به زیربنای بیشتری که دارد، می‌توان از المان‌های طبیعی مانند گل‌ها، درختان و آب‌نماها استفاده کرد. این موضوع یکی از دلایل تمایل افراد به داشتن ویلا به‌شمار می‌آید. معمولاً در ایران ویلاها به‌صورت فلت (flat) یا 1 طبقه و دوبلکس ساخته می‌شوند.

آشنایی با اصول طراحی ویلا دوبلکس

آشنایی با اصول طراحی ویلا دوبلکس

اصول طراحی این نوع ویلاها تقریباً ثابت است و اکثر افراد از آنها اطلاع دارند. درصورتی‌که رعایت نکاتی بسیار مهم اما جزئی در طراحی ویلا آن را زیباتر و جذاب‌تر خواهد کرد. از اصول طراحی ویلا دوبلکس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

توجه به پیوستگی فضایی؛ اولین اصل طراحی

پیوستگی فضایی یکی از اصولی است که در هنگام طراحی ویلا دوبلکس باید به آن توجه داشت. پیوستگی فضایی به معنای این است که نباید بین قسمت‌های مختلف ویلا، به‌گونه‌ای سخت فضا ایجاد کنید. به‌عنوان مثال باید برای آشپزخانه‌ای که در طبقه اول قرار دارد باید تا حد امکان با استفاده از پیشخوان و با تغییر دادن ارتفاع سقف، محیط‌ها را از یکدیگر جدا کنید.

این موضوع درمورد ارتباط بین طبقه اول و دوم نیز باید رعایت شود؛ به عبارت دیگر راه‌پله طبقه دوم باید به‌گونه‌ای باشد که ارتباط بین 2 طبقه همچنان برقرار باشد. پس باید از دیوار کشیدن در اطراف پله‌های طبقه دوم بپرهیزید. از سوی دیگر باید تا جای ممکن در طبقه دوم، حریم شخصی افراد نگه داشته شود، پس با رعایت پیوستگی می‌توانید فضای داخلی ویلا را شیک‌تر کنید و ویلا رؤیایی خود را بسازید.

بلند در نظر گرفتن سقف ویلا

بلند در نظر گرفتن سقف ویلا

اکثر افراد تمایل دارند که سقف محل زندگی آنها بلند باشد. از آنجایی‌که هر فردی دوست دارد تمامی خواسته‌های خود را در مکانی آرام و به دور از شلوغی محل زندگی اجرا کند، پس بلند در نظر گرفتن سقف ویلا گزینه‌ای بسیار مناسب خواهد بود. همچنین در هنگام طراحی ویلا هیچگونه محدودیتی مانند آپارتمان نخواهید داشت پس می‌توانید سقف را بلندتر در نظر بگیرید. انجام این کار تأثیر بسزایی در افزایش زیبایی و شکوه فضای داخلی ویلا خواهد داشت.

جدی گرفتن جهت‌ها در هنگام طراحی ویلا دوبلکس

برای طراحی و ساخت ویلا دوبلکس، شمالی‌ترین قسمت زمین، بهترین مکان خواهد بود. به بیان ساده با رعایت این اصول می‌توانید در مصرف انرژی و نور صرفه‌جویی کنید. انجام این کار تأثیر بسزایی در بهتر و زیباتر دیده شدن نمای داخلی ویلا دارد.

با توجه به اینکه در ساعات میانی روز، تابش خورشید برای ساکنین ویلا خوشایند نیست، بهتر است برای رفع این مشکل در بخش شمالی و جنوبی ویلا سایبان‌های مناسب قرار دهید. ناگفته نماند که طول سایبان در قسمت جنوبی باید بیشتر و در قسمت شمالی کمتر باشد.

داشتن خلاقیت در طراحی ویلا دوبلکس

در نظر داشته باشید که در هنگام طراحی ویلا ارتفاع سقف و اندازه فضا را مانند آپارتمان در نظر نگیرید. به بیان دیگر آپارتمان در دریافت نور محدودیت زیادی دارد، اما ویلا این‌گونه نیست. از سوی دیگر در هنگام انتخاب جای پارکینگ و یا هر یک از قسمت‌های دیگر بسیار دقت داشته باشید.

توجه به اندازه فضا در طراحی

در طراحی ویلا توجه به اندازه فضاهای موردنظر، بسیار اهمیت دارد؛ زیرا باید با توجه به سبک زندگی خود و براساس استاندارد اعضای خانواده خود این کار را انجام دهید. درصورتی‌که به فضاهای بزرگ علاقه داشته و همواره مهمان دارید، باید فضای بزرگی را برای پذیرایی در نظر بگیرید. از سوی دیگر می‌توانید با انتخاب 2 یا 3 سالن در هنگام طراحی پذیرایی آن را جایگزین سالن بزرگ کنید. باید محل مناسبی را برای اتاق‌ها در نظر بگیرید و در هنگام انتخاب محل آشپزخانه نیز بسیار دقت داشته باشید.

استفاده از دیوار شیشه‌ای در هنگام طراحی ویلا دوبلکس

استفاده از دیوار شیشه‌ای در هنگام طراحی ویلا دوبلکس

پیشنهاد می‌دهیم برای محیط‌هایی که در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار دارند از دیوار شیشه‌ای استفاده کنید. لازم به ذکر است که قبل از انجام این کار باید از آب‌وهوای محل سکونت توجه داشته باشید؛ زیرا انجام این کار در برخی از قسمت‌های ویلا اشتباه است. درحالی‌که استفاده از دیوار شیشه‌ای در جهت جنوبی ویلا، زیبایی منحصربه‌فرد و خاصی را به ارمغان خواهد آورد.

توجه به محل جانمایی پله‌ها

این اصل را می‌توان یکی از مهم‌ترین و طلایی‌ترین اصول در هنگام طراحی در نظر گرفت. به بیان دیگر ممکن است پس از گذشت مدتی، مالک تصمیم به جابجایی پله‌ها بگیرید، به همین علت باید بهترین محل را برای قرار گرفتن آنها انتخاب کنید. در نظر داشته باشید که پله‌ها در نوررسانی به محیط اختلال ایجاد نکند، آن را در فضای اصلی قرار ندهید و باید به‌گونه‌ای طراحی شود تا دسترسی از قسمت بالا و پایین پله به سایر بخش‌های دیگر راحت باشد.

به‌طورکلی در هنگام طراحی ویلا دوبلکس باید توجه داشته باشید که فضا را شلوغ نکنید و طرح‌های گوناگون معماری را درنظر نگیرید؛ زیرا زیبایی در سادگی است. به بیان دیگر شلوغ بودن فضای داخلی ویلا خسته‌کننده خواهد بود و ویلا را بیشتر به موزه شبیه خواهد کرد. شاید در ابتدا این شلوغی زیبا به نظر برسد، اما پس از گذشت مدت طولانی باعث برهم خوردن آرامش ذهنی می‌شود.

سبک‌های طراحی ویلا دوبلکس

سبک‌های طراحی ویلا دوبلکس

در طراحی نما و پلان ویلا، انتخاب سبک مناسب یکی از نکات بسیار مهم است. ناگفته نماند که برخلاف سبک ویلاهای دوبلکس، پلان آنها از 1 چیدمان کلی پیروی می‌کند. ممکن است با توجه به ابعاد ویلا، فضاهای سرگرمی، تعداد اتاق‌های خواب و سایر موارد دیگر کاهش یا افزایش یابند. درحالی‌که سبک طراحی ویلا، روی نمای آن تأثیر بسیاری خواهد گذاشت و این موضوع باعث متفاوت شدن آن با ویلاهای دیگر می‌شود.

یکی از نکات مهمی که باید در هنگام طراحی به آن توجه کنید این است که طراحی بیرون ویلا باید با درون آن مطابقت داشته باشد. به‌طورکلی انواع سبک‌های طراحی شامل موارد زیر می‌شود:

  • ویلا دوبلکس مدرن

  • ویلا دوبلکس کلاسیک

  • ویلا دوبلکس نئوکلاسیک

  • ویلا دوبلکس روستیک

  • ویلا دوبلکس چوبی

  • ویلا دوبلکس مینیمال

  • ویلا دوبلکس های‌تک

  • ویلا دوبلکس مدیترانه‌ای

پس با توجه به سلیقه خود و سایر اعضای خانواده می‌توانید هریک از این سبک‌ها را انتخاب کنید و ویلا رؤیایی خود را طراحی کنید.

ویلا دوبلکس مدرن

سخن پایانی

بسیاری از افراد تمایل دارند که مکانی آرام و راحت برای زمانی که از شلوغی‌های محل زندگی و کار کردن خسته می‌شوند، داشته باشند. در این صورت انتخاب خرید زمین در منطقه‌ای خوش آب‌وهوا و طراحی ویلا دوبلکس مناسب‌ترین گزینه خواهد بود.

در هنگام طراحی باید یکسری از اصول مهم مانند توجه به جهت‌ها، توجه به اندازه فضای داخلی، استفاده از دیوارهای شیشه‌ای، درنظر گرفتن سقف بلند و سایر موارد دیگر توجه داشتید. پس با رعایت این اصول می‌توانید مکانی زیبا و دلچسب را برای تعطیلات و تفریح و تجربه زندگی آرام در کنار عزیزان خود طراحی کنید.

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مهندسین مشاور چینه میباشد.

[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند ]