در این مقاله هر آنچه که لازم است در مورد طراحی پلان ویلا بدانید را بیان کرده ایم.

صفر تا صد اصول طراحی پلان ویلا

با توجه‌به اینکه قبل از ساخت ویلا، منطقه اداری و... دانستن اینکه به دنبال چه‌چیزی هستید، بسیار ضروری بوده، پس طراحی پلان ویلا یکی از مسائل حیاتی و بسیارمهم است. پس باید براساس آن، فضای موجود و نیازهای خود در منطقه موردنظر هماهنگی ایجاد کنید. این موضوع با طراحی تخصصی پلان امکان‌پذیر خواهد بود. به‌طورکلی این امر درباره تمام فضاها صدق می‌کند.

حال ممکن است سوال کنید مراحل طراحی پلان به چه صورت خواهد بود؟ هدف از طراحی پلان چیست؟ در ادامه همه چیز درباره طراحی پلان و نکات مهم آن ذکر شده است. پس برای کسب اطلاعات بیشتر و گرفتن پاسخ سوالات خود تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

پلان ویلا به چه معناست؟

برای هر سازه و بنایی می‌توان پلان را طراحی کرد. به پلان‌هایی که برای ویلا طراحی می‌شود، پلان ویلا می‌گویند. با استفاده از پلان که تصویری گرافیکی است، می‌توان تشخیص داد که پس از ساخت ویلا به چه شکلی درخواهد آمد؟ پیمانکار و سازنده برای ساخت کلیه قسمت‌های ویلا از پلان ویلا استفاده می‌کند تا نتیجه کار به همان شکل شود. به‌طورکلی پلان ویلا علاوه بر طراحی ویلا، هزینه ساخت ویلا را برآورد می‌کند.

اکثر کارفرمایان در همان ابتدا می‌خواهند از هزینه ساخت ویلا اطمینان یابند. پس با استفاده از پلان ویژه داخلی یا خارجی می‌توان از هزینه‌های این کار اطلاع یافت و در صورت کمبود بودجه، طرح را اصلاح کرد. از سوی دیگر با وجود پلان امکان استفاده از تمام فضاهای مختلف زمین وجود دارد و می‌توان از تمام مساحت موجود استفاده کرد. پس طراحی پلان ویلا بسیار مهم است و تاثیر بسزایی در ساخت ویلا به شکل موثر دارد.

برای هر سازه و بنایی می‌توان پلان را طراحی کرد. به پلان‌هایی که برای ویلا طراحی می‌شود، پلان ویلا می‌گویند.

مراحل طراحی پلان ویلا

طراحی پلان ویلا مراحل مختلفی دارد که باید در هنگام انجام این کار به این مراحل توجه داشت. به‌طورکلی مراحل آن به صورت زیر خواهد بود:

1. جانمایی راه پله و آسانسور

2. تقسیم‌بندی فضاهای داخلی عمومی‌و خصوصی در پلان ویلا

3. مشخص کردن آشپزخانه و ورودی ویلا

4. تعیین مکان اتاق خواب و سرویس بهداشتی

5. تعیین محل پارکینگ

6. اصلاحات و ریزه‌کاری‌های نهایی مربوط به طراحی داخلی ویلا

7. مبلمان کردن فضاهای داخلی

انواع پلان ویلایی برای طراحی نقشه ویلا

برای طراحی نقشه ویلا پلان‌های بسیاری وجود دارد که هرکسی با توجه به سلیقه، فضای داخلی و سایر موارد دیگر می‌تواند هریک از آنها را انتخاب کند. در این قسمت 7 مورد از محبوب‌ترین انواع پلان ویلا ذکر شده است:

 • پلان طبقات
 • طراحی سایت پلان ویلایی
 • طرح سقف انعکاسی
 • پلان آسیاب
 • پلان ارتفاعات خارجی
 • پلان ارتفاعات داخلی
 • پلان منظره

هدف از طراحی پلان ویلا

برای ترسیم پلان ویلا پیش از شروع پروژه ساختمانی دلایل بسیاری وجود دارد که از آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

درک فضا و نتیجه کار

پلان به شکل ملموسی مفاهیم را تبدیل می‌کند. پلان‌های طبقه نقشه‌های معماری هستند که از خطوط ابعاد، روابط فضایی بین وسایل و اشیا و اندازه‌گیری‌ها، دید پرنده‌ای به شما می‌دهند. به بیان دیگر به طراح یا سازنده، امکان می‌دهند تا با نگاه کردن به آن، طرح اولیه پروژه طراحی را انجام دهند.

برنامه‌ریزی

تنظیم برنامه‌ریزی با طراحی پلان ساده‌تر می‌شود. طرح‌های پلان طبقات این امکان را به شما می‌دهد که ببینید چطور می‌توانید از تمام فضای موجود استفاده کنید. پلان طبقه امکان کشف مراحل اولیه طراحی و انجام دادن تنظیمات لازم را به شما می‌دهد.

تنظیم برنامه‌ریزی با طراحی پلان ساده‌تر می‌شود.

صرفه‌جویی در زمان

یکی دیگر از اهداف طراحی پلان صرفه‌جویی در وقت است؛ زیرا در صورت ایجاد یک پلان، به وضوح ایده‌های طراحی به شما منتقل می‌شوند. پس این موضوع علاوه بر صرفه‌جویی در زمان، در هنگام استخدام کارگران و هزینه خربد مواد نیز تاثیر بسزایی خواهد داشت. به‌طورکلی هر چقدر در برنامه‌های خود جزئیات بیشتری قرار دهید، فرآیند ساخت و ساز کارآمدتر خواهد شد.

چه عواملی در طراحی پلان ویلا تاثیر گذارند؟

از عوامل موثر در طراحی پلان ویلا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نیازها و خواسته‌های کارفرما
 • مساحت و اندازه ابعاد زمین
 • شرایط و محدودیت‌های فعلی بنا
 • نوع کاربری بنا (فلت، آپارتمان مسکونی و یا ویلا دوبلکس)
 • فرم و شکل کلی سایت پلان و دسترسی‌های بنا
 • قوانین و ضوابط شهرسازی و شهرداری منطقه

نحوه ترسیم پلان ویلا

در طراحی پلان ویلا باید در ابتدا نوع پلان ویلایی که قصد ایجاد آن را دارید؛ بدانید. به‌طورکلی نحوه ترسیم پلان ویلا به شرح زیر خواهد بود:

1. اندازه‌گیری دقیق

برای ایجاد پلان ویلا و ساختمان باید از فضا، اندازه‌گیری دقیقی انجام شود. اگر برای ویلا و ساختمانی که هنوز ساخته نشده، پلان زمین می‌سازید، باید قبل از اضافه کردن ویژگی‌ها یا کشیدن دیوارها، باید از تمام فضای موجود اطمینان یابید.

برای ایجاد و طراحی پلان ویلا و ساختمان باید از فضا، اندازه‌گیری دقیقی انجام شود.

2. جانمایی مناسب پنجره

باید در ابتدا بدانید که باید پنجره‌ها به کدام سمت قرار بگیرد؛ زیرا نور طبیعی برای هر فضایی یک نکات بسیار مهم است. شما باید از قرارگیری پنجره‌ها در محل مناسب خود اطمینان یابید؛ زیرا این موضوع در رنگ، طرح‌های انتخابی و ظاهر اتاق‌ها تفاوت بسیاری خواهد داشت.

3. فضا سازی مناسب

براساس نیازهای کارفرما باید در طراحی پلان به تمام موارد توجه داشته باشید و به بهترین شکل ممکن باید چیدمان را انجام داد. این موضوع باعث می‌شود از تمام فضای موجود به راحتی استفاده کنید و تمامی فضاهای موردنیاز در دسترس شما قرار گیرند.
به‌طورلی برای انجام طراحی پلان ویلا باید در ابتدا تحقیقات لازم را درباره شرکت موردنظر انجام دهید و درنهایت پس از اطمینان از کار شرکت موردنظر برای انجام این کار اقدام کنید.

هزینه طراحی پلان ویلا

مسلما قبل از شروع هر پروژه‌ای، هزینه آن یکی از موارد بسیار مهم به شمار می‌آید. پس اگر قصد ساخت ویلایی زیبا را داشته و یا قصد تعمیر ویلای قدیمی و بازسازی آن را دارید، باید از تمام جزئیات در تعرفه طراحی ویلا اطلاع یابید. در سال‌های گذشته، برخی از سازندگان و کارفرمایان برای پرداخت هزینه‌های کمتر از افراد کم تجربه برای انجام پروژه استفاده می‌کردند.
انجام این کار در نهایت باعث ایجاد هزینه‌های هنگفت و پشیمانی می‌شد. به بیان دیگر انجام این کار باعث ایجاد نقص‌هایی از نظر طراحی و فنی می‌شود که در این صورت هیچگونه راه بازگشتی ندارد. پس باید قبل از انجام کار از سابقه شرکت موردنظر و نمونه کارهای آن اطلاع یابید تا علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه‌ها، طراحی نیز به بهترین شکل ممکن انجام شود.

سخن پایانی

طراحی پلان ویلا یکی از مسائل بسیار ضروری قبل از ساخت ویلا است؛ زیرا با انجام این کار می‌توانید قبل از ساخت از جزئیات طرح و چگونگی استفاده از تمام فضا اطمینان یابید. به‌طورکلی در طراحی پلان عواملی مانند نیازها و خواسته‌های کارفرما، اندازه زمین، قوانین و ضوابط شهرداری منطقه، نوع کاربری بنا و سایر موارد دیگر تاثیر خواهد داشت. به‌طورکلی با انجام این کار از هزینه‌ها نیز اطلاع خواهید یافت و درنهایت از پرداخت هزینه‌های اضافی جلوگیری خواهد شد.

 

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مهندسین مشاور چینه میباشد.

[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند ]