از ویژگی های برجسته ی معماری کلاسیک، تقارن، ستون‌های بزرگ و پنجره‌های مستطیلی است. زیبایی باشکوه این سبک از معماری باعث شده تا طراحی ویلا به سبک کلاسیک تا به امروز محبوبیت بالایی را به خود اختصاص دهد/شرکت چینه ایوان پردیس

طراحی ویلا به سبک کلاسیک را از چینه یاد بگیرید

معماری کلاسیک ریشه در یونان و روم باستان دارد و ویژگی‌های اصلی آن تقارن، ستون‌های بزرگ و پنجره‌های مستطیلی است. زیبایی و اصالت خاص این سبک از معماری باعث شده تا طراحی ویلا به سبک کلاسیک تا به امروز محبوبیت خود را حفظ کند. موضوعی که در این مطلب آن را مورد بررسی قرار داده‌ایم تا با ویژگی‌های یک ویلا کلاسیک لوکس آشنا شویم.

آنچه در این مطلب می خوانید عبارتند از:

معرفی سبک کلاسیک در طراحی ویلا

اصول طراحی ویلا در سبک کلاسیک

5 خصوصیت اصلی ویلاهای کلاسیک

کاربرد سبک کلاسیک

معایب و مزایای طراحی ویلا کلاسیک

 علت محبوبیت ویلاهای کلاسیک یا سنتی

نکات مهم در طراحی ویلا کلاسیک

سخن پایانی

 

 

معرفی سبک کلاسیک در طراحی ویلا

در معرفی ویلای کلاسیک باید گفت که ویلاهایی هستند که همچنان از اصول معماری کلاسیک که ریشه آن به یونان و روم باستان برمی‌گردد استفاده می‌کنند. اگرچه قرن‌ها از عمر آن می‌گذرد،‌ اما همچنان معماری کلاسیک جایگاه خود را به عنوان یکی از پر طرفدارترین سبک‌های معماری در گوشه و کنار جهان حفظ کرده است. به طوری که حتی در بسیاری از ایده‌های جدید طراحی ویلا، اثری از عناصر کلاسیک در آن دیده می‌شود.
بنابراین حتی یک ویلا مدرن یا نوساز نیز می‌تواند از معماری سبک کلاسیک الهام گرفته باشد؛ یعنی یک ویلا کلاسیک لوکس می‌تواند ضمن داشتن نمایی کلاسیک و سنتی، از امکانات مدرن و به روز نیز برخوردار باشد و این دو تناقضی با هم ندارند؛ اما خصوصیت ‌های سبک کلاسیک چیست و چه مزایا و محدودیت‌هایی در این سبک از معماری وجود دارد؟‌ این‌ها سوالاتی هستند که در ادامه به آن پاسخ داده‌ایم.

 

 

 اصول طراحی ویلا در سبک کلاسیک

اصول معماری سبک کلاسیک برای ویلا را می‌توان در تأکید بر تقارن، استفاده از خطوط خمیده، ستون‌های بزرگ و طاق‌های عظیم خلاصه کرد. استفاده از تزئینات مختلف مثل مجسمه و یا گچ کاری‌های چشمگیر نیز در معماری سبک کلاسیک برای ویلا دیده می‌شوند.
یکی دیگر از اصول طراحی ویلا کلاسیک استفاده از پنجره‌های مستطیلی است. استفاده از پنجره‌های دو لنگه با شیشه‌های مشبک از خصوصیات ویلاهای کلاسیک محسوب می‌شود که در بسیاری از آنها قابل رویت است. همچنین در پنجره‌ها نیز به وضوح تقارن طرح دیده می‌شود.
از آنجایی که در طراحی ویلا به سبک کلاسیک سعی می‌شود تا جای ممکن عظمت و شکوه بنا به چشم بیاید، استفاده از این سبک برای ساخت ویلا در زمین‌هایی با متراژ پایین چندان توصیه نمی‌شود. چرا که متراژ پایین محوطه بر نمای کلی ساختمان نیز اثر خواهد گذاشت و نمی‌گذارد زیبایی و شکوه طراحی کلاسیک آنطور که باید خود را نشان دهد. در صورتی که طراحی ویلای مدرن برعکس بیشتر برای ویلاهایی با متراژ پایین تر کاربرد دارد.

طراحی ویلای کلاسیک سبکی است با اصالت که ریشه در تاریخ دارد و نشان از عظمت، اعتبار و شکوه بناست/شرکت چینه ایوان پردیس

 

 

 ۵ خصوصیت اصلی ویلاهای کلاسیک

همانطور که اشاره کردیم معماری کلاسیک مفاهیمی چون شکوه و عظمت، فروتنی و هوشمندی را تداعی می‌کند. این ویژگی‌ها را می‌شود در شاخص‌ترین آثار معماری کلاسیک در طول زمان مشاهده کرد. به همین ترتیب در معماری سبک کلاسیک برای ویلا نیز ویژگی‌هایی وجود دارند که همین مفاهیم را به رخ می‌کشند. اگر بخواهیم پنج مورد از مهم‌ترین خصوصیات ویلاهای کلاسیک را لیست کنیم، باید به این موارد اشاره کرد:

1. تقارن و تناسب:

در اغلب ویلاهای کلاسیک می‌بینیم که عناصر مختلف مثل ستون‌ها و پنجره‌ها به شکل کاملاً متقارن به کار گرفته می‌شوند. همچنین فاصله این عناصر از یکدیگر نیز تناسبی منطقی دارد و هر بیننده‌ای در اولین نگاه متوجه آن خواهد شد.

2. ستون‌هایی با سبک مشخص:

ستون‌ها در معماری کلاسیک خود دارای چند سبک مختلف هستند که طراحان از بین آنها یکی را انتخاب می‌کنند. از جمله ستون‌های محبوب برای ساخت ویلا در سبک کلاسیک می‌شود به ستون‌هایی یونانی و رومی اشاره کرد که حالتی استوانه‌ای داشته و دارای تزئیناتی مثل گچ بری و استفاده از مجسمه به عنوان سر ستون هستند.

3. استفاده از قوس در سردر ورودی:

درب ورودی در ویلاهای کلاسیک معمولاً در قسمت مرکزی ساختمان قرار می‌گیرد تا تقارن طراحی نیز حفظ شود. یکی از خصوصیات ویلاهای کلاسیک استفاده از قوس‌های چشمگیر و بزرگ در قسمت بالای درب است که نمایی سنتی و با شکوه به ورودی خانه می‌دهد.

4. استفاده از مصالح با دوام:

از دیگر ویژگی‌های طراحی و ساخت ویلا در سبک کلاسیک، استفاده از مصالحی مانند بتن، آجر و سنگ‌های با دوام مثل تراورتن است.

5. طراحی داخلی کلاسیک:

در معماری کلاسیک طراحی داخلی ویلا نیز اصول خاص خود را دارد. برای مثال استفاده از سقف بلند یکی از این اصول است. همچنین تنوع رنگ در داخل به رنگ‌های گرم مثل قهوه‌ای، طلایی، یشمی، برنزی و... خلاصه می‌شود. باید توجه داشت که در طراحی داخلی کلاسیک اصولاً از بیشتر از دو رنگ استفاده نمی‌شود.نهایتا اگر اکثر این موارد رعایت شوند شما بی شک شاهد یک ویلای خاص خواهید بود.

 

 

کاربرد سبک کلاسیک

 وقتی صحبت از کاربرد سبک کلاسیک در معماری می‌شود، باید توجه داشت که این سبک خود دارای زیرشاخه‌هایی است که هر کدام از آنها ویژگی‌ و کاربرد خاص خود را دارند. برای مثال در معماری دوریک از سبک کلاسیک، شاهد ستون‌هایی بلند هستیم که هر چقدر از قسمت پایین به بالا می‌رویم عرض ستون نازک‌تر می‌شود. در گذشته این سبک از معماری معمولاً برای بناهای اداری و رسمی کاربرد داشت.

در معماری دوریک از سبک کلاسیک، شاهد ستون‌هایی بلند هستیم که هر چقدر از قسمت پایین به بالا می‌رویم عرض ستون نازک‌تر می‌شود اما در معماری کرنتین که یکی دیگر از زیرمجموعه‌های معماری کلاسیک است، ستون‌ها شکلی مانند زنگ دارند و در معماری یونیک ستون‌ها به شکلی باریک و بلند با سر ستون‌های پیچ خورده (حلزونی) طراحی می‌شوند/شرکت چینه ایوان پردیس

در معماری کرنتین که یکی دیگر از زیرمجموعه‌های معماری کلاسیک است، ستون‌ها شکلی مانند زنگ دارند. نمونه این معماری را می‌شود در معابد باستانی دید و به همین دلیل به آن معماری معبد نیز می‌گویند. معماری یونیک دیگر زیرشاخه معماری کلاسیک محسوب می‌شود که در آن ستون‌ها به شکلی باریک و بلند با سر ستون‌های پیچ خورده (حلزونی) طراحی می‌شوند.
اگرچه در گذشته هر کدام از این سبک‌های معماری کلاسیک برای بناهای مشخصی مثل معابد یا بناهای حکومتی کاربرد داشت؛ اما امروزه همه آنها در ساخت ویلا کلاسیک لوکس نیز به کار می‌روند. برای آن که ببینید کدام یک از سبک‌های معماری کلاسیک بیشتر با چیزی که در ذهن دارید سازگار است، می‌توانید همین حالا با کارشناسان حرفه‌ای شرکت چینه ایوان پردیس تماس گرفته و از مشورت آنها بهره‌مند شوید.

 

 

 

معایب و مزایای طراحی ویلا کلاسیک

 از مزایای معماری کلاسیک می‌شود به موارد بسیاری اشاره کرد که در اینجا مهم‌ترین آنها را بررسی می‌کنیم:

  • استحکام بالا:

در معرفی ویلای کلاسیک باید گفت یکی از ویژگی‌های آن استفاده از مصالح قوی و با دوام مثل بتن است. این ویژگی باعث شده تا ویلاهایی که با این سبک معماری ساخته می‌شوند، از استحکام بالایی برخوردار باشند.

  • زیبایی و شکوه:

یکی از ویژگی‌های جالب در خصوص معماری کلاسیک این است که تقریباً همه افراد با این سبک از معماری ارتباط برقرار می‌کنند و لذت واقعی یک ویلای خاص را با این سبک تجربه می کنند؛ بنابراین حتی سخت گیرترین افراد نیز ممکن است یکی از سبک‌های معماری کلاسیک را برای ویلای خود بپسندند.

  • در دسترس بودن مصالح:

به دلیل محبوبیت سبک کلاسیک در ایران، امروزه تمامی مصالح مورد نیاز برای این سبک از معماری کاملاً در دسترس هستند. در نتیجه برای تهیه آنها به دردسر نخواهید افتاد و در مدت زمان کوتاهی می‌توانید کار ساخت و ساز ویلا را پیش ببرید.

اگرچه سبک کلاسیک بیشتر در بناهای اداری و رسمی کاربرد دارد اما امروزه بسیاری این سبک را به علت استحکام بالا، در دسترس بودن مصالح و زیبایی و شکوه غیر قابل وصف آن برای ساخت یک ویلای خاص لوکس بر می گزینند/شرکت چینه ایوان پردیس

اما مانند هر سبک معماری دیگری، معماری کلاسیک نیز معایب و محدودیت‌هایی دارد که شامل این موارد می‌شود:

  • هزینه ساخت بالا:

اجرای عناصر معماری کلاسیک مثل ستون‌های عظیم یا تزئینات پر زرق و برق و همچنین حجم بالای مصالح نسبت به سایر سبک‌ها، باعث می‌شود تا هزینه اجرای معماری کلاسیک نسبتاً گرانتر باشد. البته می‌شود با اعمال تغییراتی مثل جایگزین کردن مصالح و یا استفاده نکردن از سنگ‌های قیمتی تا حدی این هزینه‌ها را کنترل کرد. اما اگر بودجه ی شما محدود است می توانید ویلا مدرن با متراژ پایین تر را جایگزین کنید چرا که ساخت و طراحی ویلای کوچک تر میتواند به کاهش هزینه های تمام شده ساخت بیانجامد و در عین حال زیبا و جذاب باشد.

  • نامناسب برای زمین های کوچک:

همانطور که اشاره شد معماری سبک کلاسیک برای ویلا در محوطه‌های کوچک چندان مناسب نیست. برای آن که زیبایی‌های یک ویلای کلاسیک به چشم بیایند، بهتر است این ویلا در فضایی نسبتاً باز ساخته شود و نه در زمینی کوچک و محصور.

 

 

 علت محبوبیت ویلاهای کلاسیک یا سنتی

هر کس می‌تواند به دلیلی عاشق طراحی ویلا به سبک کلاسیک و سنتی شود. عده زیادی این سبک از معماری را به خاطر عظمت و شکوه موجود در ویلاهای کلاسیک می‌پرستند. استفاده از ستون‌های پهناور، مجسمه‌‌های ظریف، سقف‌های بلند و نظم و ترتیب چشم نواز در اجزا ساختمان بخشی از دلایلی هستند که باعث محبوبیت ویلاهای کلاسیک یا سنتی می‌شوند.

زندگی در ویلایی که معماری آن مشابه بناهایی از زمان روم باستان است برای بسیاری از افراد جذاب و لذتبخش خواهد بود. ضمن آن که به دلیل فرهنگ و تاریخ غنی ایران، امکان بومی سازی این سبک از معماری نیز برای ما ایرانیان وجود دارد/شرکت چینه ایوان پردیس

همچنین به دلیل قدمت بالای این سبک از معماری، می‌توان پیوند آن با تاریخ را به خوبی حس کرد. زندگی در ویلایی که معماری آن مشابه بناهایی از زمان روم باستان است برای بسیاری از افراد جذاب و لذتبخش خواهد بود. ضمن آن که به دلیل فرهنگ و تاریخ غنی ایران، امکان بومی سازی این سبک از معماری نیز برای ما ایرانیان وجود دارد. برای مثال می‌شود از سر ستون‌های مشابه شیرهای سنگی تخت جمشید برای تزئین نمای ویلای کلاسیک استفاده کرد.

 

 

 نکات مهم در طراحی ویلا کلاسیک

از نکات مهم طراحی کلاسیک می‌شود به پایبندی آن به چارچوب و اصول معماری کلاسیک نام برد. بر خلاف طراحی ویلای مدرن که می‌تواند سرشار از طرح‌های خلاقانه و منحصر به فرد باشد، در معماری کلاسیک معمولاً از چارچوب‌های معینی پیروی می‌شود که باعث شده تا بناهای کلاسیک شباهت قابل توجهی به یکدیگر داشته باشند.
برای مثال در اکثر طراحی‌های ویلای کلاسیک شاهد به کارگیری نماهای تجملاتی با تزئینات پر زرق و برق هستیم که کم و بیش در ویلاهای مختلف تکرار می‌شوند. البته لازم به ذکر است که زیبایی و جذابیت معماری کلاسیک به همین ویژگی‌هایی است که توانسته‌اند قرن‌ها دوام بیاورند و پیوندی بین گذشته و حال رقم بزنند.

مهندسین مجرب و حرفه‌ای شرکت چینه ایوان پردیس می‌توانند دانش و تجربه خود را در خصوص طراحی و ساخت انواع ویلا کلاسیک لوکس در اختیار شما قرار دهند.

 سخن پایانی

 

طراحی ویلا به سبک کلاسیک ویژگی‌های خاصی دارد که در طول این مطلب به آن اشاره کردیم. مهم‌ترین آنها، استفاده از ستون‌های بلند، طرح‌های کاملاً متقارن و تزئینات چشمگیر و تجملاتی است. اگرچه امروزه سبک‌های مدرن معماری طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند، اما همچنان سبک کلاسیک به واسطه شکوه و عظمتی که در آن وجود دارد جزو یکی از محبوب‌ترین سبک‌های معماری برای طراحی ویلا است. اگر شما هم می‌خواهید در یک ویلا کلاسیک لوکس و با امکانات رفاهی مدرن زندگی کنید، می‌توانید همین حالا از خدمات شرکت چینه ایوان پردیس برای طراحی، نظارت و اجرای انواع پروژه‌های عمرانی استفاده نمایید.
توسعه سرمایه گذاری در حوزه‌های عمران و معماری یکی از زمینه‌های فعالیت هلدینگ چینه است. گروه مهندسین چینه ایوان پردیس که زیر مجموعه این هلدینگ محسوب می‌شوند، یکی از شرکت‌های برتر طراحی نما و اجرای انواع پروژه‌های مسکونی، تجاری، اداری و صنعتی می‌باشد.
مهندسین مجرب و حرفه‌ای این مجموعه می‌توانند دانش و تجربه خود را در خصوص طراحی و ساخت انواع ویلا کلاسیک لوکس در اختیار شما قرار دهند. از طراحی و نظارت گرفته تا اجرا و حتی بازسازی کافی است همین حالا با شرکت چینه ایوان پردیس تماس گرفته و از مشورت حرفه‌ای در این زمینه بهره ببرید.

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مهندسین مشاور چینه میباشد.

[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند ]