نقش طراحی نما و انواع طراحی نما

طراحی نمای ساختمان علاوه بر زیبایی خاصی که به شهر می بخشد، در عملکرد انرژی داخلی یک ساختمان نیز نقشی اساسی دارد و امروزه به کارایی و اصول طراحی نما بسیار اهمیت داده می شود.

آن چه در این مقاله می خوانید:

 طراحی نما ساختمان چیست؟
علت لزوم تناسب طراحی نما با کارایی ساختمان
انواع سبک های طراحی نما بر اساس اصول معماری
طراحی نما در معماری توسط چه اشخاصی انجام می‌شود؟
عمر طراحی ساختمان
سخن پایانی در مورد طراحی نمای ساختمان

در طول تاریخ سبک‌های معماری در طراحی نما تغییر کرده‌اند و امروزه نیز تغییر می‌کنند و طرح‌های جدیدی ایجاد می‌شوند. ما در این مقاله به انواع طراحی نما و عمر طراحی ساختمان و هر آنچه که باید از نما و طراحی آن بدانید پرداخته‌ایم.

 

 

 طراحی نما ساختمان چیست؟

طراحی نما بخش مهمی از فرایند ساخت و ساز است. نمای یک سازه بیرونی‌ترین، اولین و قابل تشخیص‌ترین جنبه آن است. زمانی که یک مهندس نما به طراحی نما در معماری می‌پردازد عناصر زیادی را در نظر می‌گیرد. ورودی چگونه خواهد بود؟ چه نوع مصالح ساختمانی مانند سنگ، قاب چوبی یا آجر استفاده خواهد شد؟ آن‌ها همچنین باید فنستراسیون یا محل قرارگیری و نسبت پنجره‌ها را نیز در نظر بگیرند.

 

 

 علت لزوم تناسب طراحی نما با کارایی ساختمان 

امروزه طراحی نما در معماری فقط شامل زیبایی ظاهری ساختمان نیست و به کارایی آن نیز اهمیت داده می‌شود. پوشش‌های ساختمانی چند منظوره و پیشرفته می‌توانند بهبودهای گام به گام را در بهره ‌وری انرژی و ارزش اقتصادی ساختمان‌های جدید و بازسازی‌ شده ارائه دهند و در عین حال رفاه ساکنان ساختمان را نیز بهبود ببخشند. دامنه این کار شامل تجزیه و تحلیل عملکرد پیکربندی‌ پنجره در آب و هوای داخلی و شناسایی مؤثرترین استراتژی‌ها برای بهبود است. امروزه راهبردهای مختلف برای بهبود آسایش حرارتی با بهینه‌ سازی پاسخ‌ دهی پوسته ساختمان و با اعمال استراتژی ‌های کنترلی برای خنک‌ سازی با تهویه طبیعی و استفاده از دستگاه‌ های سایه ‌انداز کنترل‌شده مورد تحقیق قرار گرفته است تا بتوانیم ساختمان‌هایی با نمای مناسب و کارآمد بسازیم. 

نمای ساختمان هم از نظر زیبایی و هم از نظر کاربردی حائز اهمیت است/گروه مهندسین مشاور چینه ایوان پردیس

 

 

  انواع سبک های طراحی نما بر اساس اصول معماری

نمای ساختمان اولین چیزی است که برای ما اهمیت دارد و هم از نظر زیبایی و هم از نظر کاربردی مورد توجه قرار می‌گیرد. از گذشته تاکنون انتخاب بهترین و مناسب‌ترین نمای ساختمان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده است. انتخاب سبک‌های معماری در طراحی نما و انواع طراحی نما قاعده‌ای است که در سبک معماری یک کشور و در مقیاس کوچکتر در یک شهر انتخاب می‌شود. به طور کلی نماهای ساختمان که مهندس نما طراحی می‌کند را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد:

 • نمای کلاسیک

ویلا کلاسیک یا رومی برگرفته از معماری کلاسیک رومی و یونانی است. سبک‌های معماری متولد شده در اروپای پس از رنسانس را می‌توان معماری کلاسیک در نظر گرفت. طیف وسیعی از طراحی نما کلاسیک در سراسر ایران و خاورمیانه دیده می‌شود.

• نمای نئوکلاسیک

نمای نئوکلاسیک در واقع از سایر ساختمان‌های کلاسیک و مدرن متمایز است. یکی از ویژگی‌های بارز طراحی نما نئوکلاسیک، جلوه دیوار است که به هر قسمت از آن چشم‌انداز منحصر به فردی می‌بخشد. می‌توان گفت که نئوکلاسیک‌ها از طرح‌های کلاسیک در سبک مدرن استفاده می‌کنند. از ویژگی‌های این سبک نما می‌توان به اجرای تزیینات و طرح‌های کلاسیک به همراه امکانات مدرن و جدید در طراحی نمای ساختمان اشاره کرد.

• نمای مدرن

طراحی نمای مدرن در معماری در دهه‌های اولیه قرن بیستم آغاز شد. نما مدرن برخلاف سبک قدیمی با طراحی پیچیده، در این سبک طراحان سعی می‌کنند راه‌هایی برای دسترسی بیشتر به معماری بیابند. اصول استاندارد تمامی این طرح‌ها سادگی، کارایی و ظرافت است. طراحی طراحی نمای مدرن ساختمان  را می‌توان با طراحی خلاقانه و جسورانه‌اش متمایز کرد و همیشه می‌توان انتظار شگفتی‌هایی را در آن داشت. از ویژگی‌های این سبک می‌توان به استفاده از ریتم‌های عمودی، افقی و زاویه‌ای و استفاده از مواد و تکنولوژی‌های جدید اشاره کرد. نوآوری در این سبک بسیار مهم است.

 

 

 طراحی نما در معماری توسط چه اشخاصی انجام می‌شود؟

نماهای ساختمان یکی از بزرگترین و مهمترین عناصر در عملکرد کلی زیبایی شناسی و فنی یک ساختمان است. شرکت‌های تخصصی‌ای به این بخش از صنعت ساختمان اختصاص دارند و مهندسان نما در بخش‌های فنی شرکت‌های تولید نما فعالیت می‌کنند. مهندسان نما به طور خاص در رشته مهندسی نما واجد شرایط هستند و در پروژه‌های ساخت و ساز برای معماران، مالکان ساختمان، مدیران ساخت و ساز و تولیدکنندگان محصولات کار می‌کنند. مهندسان نما باید جنبه‌هایی مانند طراحی، صدور گواهینامه، ساخت و نصب نماهای ساختمان را با توجه به عملکرد مصالح، زیبایی ظاهری، رفتار سازه‌ای، مقاوم بودن در برابر آب و هوا، ایمنی و قابلیت سرویس، امنیت، نگهداری و توانایی ساخت در نظر بگیرند. مجموعه مهارت این افراد شامل مواردی مانند دینامیک سیالات محاسباتی، انتقال حرارت از طریق سازه‌های دو و سه بعدی، رفتار مواد، روش‌های ساخت، مهندسی سازه و تدارکات خواهد بود.

امروزه با کمک مهندسان نما طراحی نما با رعایت اصول طراحی نما انجام می گردد/چینه ایوان پردیس

 با گذشت زمان، مهارت‌های تخصصی لازم در این بخش از توانمندی‌های معماران، سازه‌ها و مهندسین مکانیک پیشی گرفته است زیرا ساختمان‌ها با پیچیدگی بیشتری و با معرفی مدل‌سازی اطلاعات ساختمان (BIM) طراحی می‌شوند. نمای ساختمان یکی از گران‌ترین و به طور بالقوه بالاترین ریسک در هر پروژه بزرگ در نظر گرفته می‌شود. نماهای ساختمان از نظر تاریخی بیشترین میزان خرابی را نسبت به هر قسمت از بافت ساختمان دارند و فشار برای تغییر و انطباق به دلیل نیازهای زیست محیطی و عملکرد انرژی بیش از هر عنصر دیگر ساختمان است. در نتیجه مهندسی نما به یک علم تبدیل شده است.

 

 

عمر طراحی ساختمان

عمر طراحی (یا عمر خدمات طراحی) یک ساختمان، سازه یا جزء دیگر، دوره استفاده است که توسط طراح در نظر گرفته شده است که پس از آن ممکن است نیاز به تعویض داشته باشد. قبل از سپری شدن این مدت، باید برای هدف و مدت مناسبی باقی بماند.

 عوامل محیطی موثر بر عمر طراحی ساختمان

عمر طراحی ساختمان ممکن است تحت تأثیر عوامل محیطی متعددی قرار بگیرد. از جمله این عوامل عبارتند از:

- رطوبت و باران
- باد
- نوسانات دما
- آلودگی
- تابش نور خورشیدی

همچنین ممکن است تحت تأثیر ملاحظاتی مانند شیوه‌های نگهداری، شدت استفاده و همچنین طراحی‌های نما و غیره قرار گیرد. هیچ تعریف قانونی توافق شده‌ای از عمر طراحی در قراردادها وجود ندارد. پس عمر ساختمان در طراحی نما نقش بسیار مهمی دارد و از جمله نکاتی ست که بایستی حتما به آن توجه کرد.زیرا طراحی اصولی نما باعث می شود تا در کنار ابعاد زیبایی شناسی آن ،طول عمر ساختمان نیز افزایش یافته و پایداری و ماندگاری بیش تری نیز داشته باشد.

طراحی نماهای ساختمان یکی از مهمترین عناصر در عملکرد کلی زیبایی شناسی و فنی یک ساختمان است/شرکت چینه ایوان پردیس

 

 

 سخن پایانی در مورد طراحی نمای ساختمان

هرچند در گذشته طراحی‌ نما فقط به منظور زیبایی و جلوه ساختمان بود اما امروزه افراد به اهمیت طراحی اصولی پی برده‌اند و در کنار زیباسازی سازه، با کمک نما در تلاش هستند تا کارایی ساختمان را نیز بالا ببرند. از این رو انتخاب نمای مناسب و کمک گرفتن از یک مهندس نما و فرد حرفه‌ای بسیار مهم و حائز اهمیت است.

شرکت چینه ایوان پردیس از کمپانی‌های معتبر و حرفه‌ای در حوزه طراحی نمای ویلا، طراحی ساختمان، معماری داخلی و طراحی ویلا است. مهندسین چینه ایوان پردیس روش‌های نوین و تخصصی خود را در طراحی به کار می‌گیرند و در این بین اصول‌ هایی چون حفظ محیط زیست و صرفه‌جویی در انرژی را نیز برای خود تعریف کرده‌اند. شما می‌توانید پروژه‌های طراحی نما خود را به گروه مهندسین چینه ایوان پردیس بسپارید و نتیجه‌ای درخشان با بهترین کیفیت را تحویل بگیرید.

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مهندسین مشاور چینه میباشد.

[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند ]