هدف از طراحی ویلا | چینه ایوان پردیس

هدف از طراحی ویلا چیست؟

یکی از مراحل ساخت یک ویلا طراحی آن است. هدف طراحی ویلا شامل عوامل متعددی است که در کنار هم یک سازه ایده‌آل را ایجاد می‌کنند. 

هدف از طراحی ویلا چیست؟

اصول طراحی ویلا چیست؟

مراحل طراحی ویلا

عناصر معماری

انواع سبک‌های طراحی ویلا

 

ما در این مقاله به بررسی اصول طراحی ویلا و مراحل طراحی ویلا و در نهایت هر آنچه که در زمینه طراحی این سازه‌های محبوب باید بدانید پرداخته‌ایم.

 

 

 

هدف از طراحی ویلا چیست؟

گاهی ندانستن هدف طراحی ویلا سبب می‌شود افراد اهمیت آن را جدی نگیرند؛ اما این بخشی از ساخت و ساز نیز مانند طراحی پلان ویلا بسیار مهم است و سبک‌های طراحی ویلا برای انواع سلیقه‌ها در دسترس می‌ باشد. در اینجا به اهداف اصلی طراحی اشاره کرده‌ایم:

·      زیبایی محیط

یک طراحی زیبا سبب زیبایی محیط نیز می‌شود. همه افراد، زندگی در فضایی آراسته را به محیطی نامنظم ترجیح می‌دهند؛ بنابراین یکی از اهداف طراحی ویلا مدرن یا دیگر سبک‌ها مانند طراحی ویلا مینیمال زیباتر کردن محیط است.

 

·      استفاده حداکثری از عناصر طبیعی و ساختمان

علم همواره نجات‌بخش انسان است. قواعد و قوانین در معماری کمک می‌کنند بتوانید از عناصر طبیعی مانند درختان، کوه و هر چه که در اطراف است بهترین و بیشترین استفاده را داشته باشید؛ بنابراین هدف مهم در طراحی ویلا سنتی ایرانی یا طراحی ویلا کلاسیک بهره‌بردن از عناصر طبیعی است.

 

·      ایجاد نور و فضای مناسب

ساخت و ساز بدون دانش کافی می‌تواند سازه‌ای غیراستاندارد را به ارمغان بیاورد؛ بنابراین ایجاد نور و داشتن فضای مناسب هدف طراحی ویلا است.

 

 

اصول طراحی ویلا

 

 

·      پیاده سازی سبک شخصی

اگر خانه‌ای زیبا با طراحی شخصی در ذهن دارید و نمی‌توانید به صورت اصولی آن را پیاده‌سازی کنید، می توان گفت یکی دیگر از اهداف طراحی ویلا ایجاد سبک شخصی است‌؛ بنابراین در طراحی ویلا دوبلکس یا هر سبکی که مایل هستید، طراحی و معماری را جدی بگیرید.

 

·      ساخت اصولی و استفاده درست از فضا

برای اینکه فضاها و قناس‌ها مشکلی در ساخت سازه ایجاد نکنند یا بتوانید بیشترین بازدهی را از محیط و فضا بگیرید، طراحی یک راه‌حل عالی است.

 

 

 

اصول طراحی ویلا چیست؟

پس از آشنایی با هدف طراحی ویلا حال به اصول طراحی ویلا می‌پردازیم. همانطور که گفتیم در طراحی ویلا چیدمان آگاهانه و سازمان یافته یک یا چند عنصر یک هدف است.

آگاهی از عناصر و اصول در طراحی، اولین قدم در ایجاد طراحی موفق خانه است. این اصول کلی و شناخته شده می‌توانند همپوشانی داشته باشند و در تمام زمینه‌های طراحی بصری از جمله معماری، طراحی داخلی، طراحی گرافیک، طراحی صنعتی و هنرهای زیبا مورد استفاده قرار بگیرند.

همچنین سبک‌های طراحی ویلا نیز گوناگون است. برای مثال وقتی صحبت از طراحی ویلا مدرن می‌شود، اصول طراحی به طور کلی به اندازه نگرش هر انسان متفاوت است. در طراحی ویلا مینیمال کمترین عناصر با دقت خاصی چیده می‌شوند و در طراحی ویلا کلاسیک اغلب از سبک‌های گذشته بهره می‌برند.

 

هدف طراحی ویلا

 

این اصول طراحی بر روابط عناصر استفاده شده حاکم است و ترکیب را به عنوان یک کل سازماندهی می‌کند. طراحی موفق شامل استفاده از اصول و عناصر برای خدمت به هدف طراحی ویلا و اهداف بصری طراح یا معمار است. هیچ قانونی وجود ندارد که استفاده از آنها را محدود کند؛ بنابراین به طور خلاصه، اصول طراحی، روش‌های فنی و مصنوعی است که ما برای تولید طرح‌ها استفاده می‌کنیم.

این اصول طراحی عبارتند از:

-       وحدت

-       هارمونی

-       تضاد

-       تکرار

-       تنوع

-       تأکید (تسلط، نقطه کانونی)

-       نسبت یا مقیاس

-       عملکرد

-       جاذبه

-       وحدت هنری

-       اصالت در رسانه و فرم

-       نزدیکی

-       تئوری رنگ

-        شلوغی زدایی

-       سازماندهی و هماهنگ سازی لوازم جانبی

 

 

طراحی ویلا چیست و انواع سبک طراحی ویلا

 

 

مراحل طراحی ویلا

ظاهر و احساسی که یک خانه منتقل می‌کند به فرآیند طراحی بستگی دارد. صرف زمان برای در نظر گرفتن محل دقیق عناصر در معماری و طراحی پلان ویلا سبب می‌شوند تا خانه‌های زیبا و کاربردی ساخته شوند.

 

طراحی ویلا

 

بسیاری از مردم فکر می‌کنند که معماران فقط با یک قلم و کاغذ می‌نشینند و اولین ساختمان زیبایی را که در ذهنشان ظاهر میشود ترسیم می‌کنند. حقیقت این است که فرآیند طراحی در معماری فرآیند بسیار مهم و دشواری است. تمام اجزای تشکیل دهنده یک خانه قبل از ساخت به دقت فکر و برنامه ریزی شده و هدف طراحی ویلا در نظر گرفته می‌شود. فرآیند طراحی از ابتدا تا انتها به شرح زیر است:

1.   شناسایی اهداف و نیازها

اولین قدم برای طراحی ویلا دوبلکس یا طراحی ویلا سنتی ایرانی یا هر سبک دیگری شناسایی نیازها و خواسته‌های مشتری است. برای ایجاد یک طراحی خانه زیبا، معمار و مشتری با هم ملاقات می‌کنند تا در مورد هدف نهایی صحبت کنند. بودجه پروژه نیز برآورد و برنامه‌ریزی می‌شود.

2.   تحقیق

پس از ایجاد چشم انداز خانه، معماران برای انجام تحقیقات خود زمان می‌گذارند. آن‌ها به چالش‌های بالقوه، محدودیت‌های بودجه و چگونگی ایجاد هماهنگی همه عناصر فکر می‌کنند. سپس معمار اطلاعاتی را برای حل مشکلات احتمالی جمع آوری می‌کند. در طول این مرحله، معمار همچنین به تصاویر، مقالات، عکس‌ها و سایر منابع برای الهام از طراحی نگاه می‌کند.

3.   ایده‌های طوفان فکری

هنگامی که معماران تحقیقات خود را به پایان می‌رسانند، شروع به طوفان فکری و تجزیه و تحلیل ایده‌های خود می‌کنند که شامل روش‌های مختلفی از جمله طراحی، فهرست‌ها و نوشتن ایده‌ها می‌شود. این ایده‌ها اغلب توسط عناصر معماری اداره می‌شوند.

 

 

عناصر معماری

معماران در نظر دارند که چگونه عناصر معماری را در طراحی ویلا پیاده کنند. آن‌ها به عناصر زیر فکر می‌کنند:

·      الگو و تکرار

وقتی شکل‌ها و خطوط تکرار می‌شوند، یک الگو را تشکیل می‌دهند. الگوها را معمولاً می‌توان در الگوهای آجری، شکل پنجره‌ها، کف و تزئینات یافت. اگر خانه‌ای دارای نوعی تکرار و الگو نباشد، وحدت و هماهنگی ندارد.

·      تقارن و عدم تقارن

یک خانه زمانی متقارن است که سمت چپ نمای بیرونی سمت راست را منعکس کند. از سوی دیگر، خانه نامتقارن خانه‌ای است که دارای سمت چپ و راست متفاوت است که همدیگر را آینه نمی‌کنند. هم تقارن و هم عدم تقارن منعکس کننده شخصیت‌ها و سبک‌های متمایز در طراحی‌هایی هستند و برای هدف طراحی ویلا کار می‌کنند.

·      تضاد

تضاد در معماری زمانی است که از مواد با بافت، رنگ و شکل‌های مختلف در کنار هم برای جلب توجه استفاده می‌شود. هایلایت‌ها و سایه‌ها نیز می‌توانند کنتراست ایجاد کنند. معماران دوست دارند کنتراست را اجرا کنند زیرا باعث ایجاد تنوع در طراحی خانه می‌شود. 

 

طراحی ویلا خاص

 

·      نسبت و مقیاس

تناسب و مقیاس عناصر حیاتی در معماری هستند که باید به دقت مورد توجه قرار گیرند. تناسب در معماری یعنی چگونه فضاهای خاص با اندازه انسان مقایسه می‌شود. یک اتاق بزرگ با سقف‌های طاق‌دار بلند فضای باز را ایجاد می‌کند که برای مجالس بزرگ ایده آل است. از سوی دیگر، یک اتاق کوچکتر (مانند اتاق خواب) احساس خصوصی و شخصی‌تری ایجاد می‌کند.

·      موضوع

طراحی‌های خانه می‌تواند تم‌ها و سبک‌های مختلفی داشته باشد. ویژگی‌های معماری می‌تواند بر اساس تأثیرات تاریخی باشد. به عنوان مثال، خانه‌ها می‌توانند شامل ستون‌های کلاسیک و اشکال باشند و سبب طراحی ویلا کلاسیک شوند. معماران همچنین ممکن است از یک موضوع خاص مانند یک جنبش استفاده کنند. اجرای اشکال مربع و مستطیل در سازه می‌خواند سبب طراحی ویلا مدرن شود. تم خانه شما تأثیر زیادی بر حس کلی می‌گذارد.

4.   طراحی شماتیک

هنگامی که معمار یک ایده کلی از طراحی خانه دارد، وقت آن است که آن را روی کاغذ بیاورید. طراحی ترسیم می‌شود تا دامنه کلی پروژه را به مشتری منتقل کند. نقشه‌های مفهومی باید قبل از عملیاتی شدن در فرآیند طراحی توسط مالک تأیید شود.

5.   توسعه طراحی

پس از تأیید و مشخص شدن هدف طراحی ویلا طرح‌ها به حالت فیزیکی در می‌آیند. سپس معمار اندازه‌گیری‌های دقیقی را برای پلان طبقات و ارتفاعات انجام می‌دهد.

6.   نوشتن نقشه‌های ساخت و ساز

در نهایت، معمار نقشه‌ هایی در مقیاس بزرگ تولید می‌کند که برای ساخت ویلا ارسال و تأیید می‌شوند. پارامترها و جزئیات برای مواردی که در ساخت و ساز نقش دارند گنجانده شده است. نقشه‌های ساخت و ساز به مهندسان، طراحان داخلی، طراحان منظر و سایر مشاوران ساخت و ساز کمک می‌کند تا به وضوح طراحی را تصور کنند.

7.   شروع ساخت و ساز

پس از اتمام نقشه‌ ها، ساخت و ساز در خانه جدید آغاز می‌شود. فرآیند طراحی به طور رسمی پایان می‌یابد و سازندگان آن را به دست می‌گیرند. فرآیند طراحی در معماری زمان بر است اما زمانی ارزش دارد که یک خانه با طراحی زیبا به یک سازه زنده تبدیل شود.

 

سبک های طراحی ویلا

 

 

 

انواع سبک‌های طراحی ویلا

پس از هدف طراحی ویلا و رعایت اصول، در اینجا به بررسی انواع سبک‌های طراحی ویلا پرداخته‌ایم. از انواع سبک‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

·      طراحی ویلا مدرن

در طراحی این سبک همانطور که از نام آن مشخص است از ابزارها و روش‌های نوین و امروزی استفاده می‌شود. این سبک بسیار محبوب بوده و برای کسانی که برای رهایی از شلوغی شهر به دنبال راه‌حل هستند عالی است.

·      طراحی ویلا کلاسیک

ویلا کلاسیک و یا ویلا رومی از سبک‌های باشکوه و چشم‌نواز در طراحی ویلا است. این طراحی در کنار رعایت اصول اولیه و اساسی، از ستون‌های بلند و باعظمت بسیار فاخر به نظر می‌آیند.

 

تفاوت طراحی ویلا مدرن و طراحی ویلا کلاسیک در چیست؟

 

·      طراحی ویلا مینیمال

از سبک‌های پرطرفدار که هدف طراحی ویلا را نیز رعایت می‌کنند سبک‌‌های مینیمال است. این سبک مطابق نام خود با سادگی و وضوح همراه است و از شلوغی‌ها و و الحاقات دوری می‌کند. ساده‌گرایی در طراحی ویلا سبب ایجاد تاکید بیشتر بر بخش‌های اصلی ویلا است.

·      طراحی پلان ویلا

از مهم‌ترین بخش‌های طراحی که در اجرا هدف طراحی ویلا نقش مهمی دارد طراحی پلان است.‌ مهم‌ترین عواملی که در طراحی پلان باید در نظر گرفته شود به شرح زیر می‌باشد:

-       استفاده لازم و حداکثری از نور فضا

-       حداکثر استفاده از نما و منظره

-       جانمایی کردن محیط و فضا بدون ایجاد خلل در آرامش ساکنین

-       عدم ایجاد فضای غیر کاربردی

-       توجه به خواست مشتری و میزان لوکس بودن فضا و انتظارات افراد

-       توجه کردن به آب و هوا و اقلیم در ساخت

-       توجه به دمای منطقه و آفتابگیر بودن فضا برای ساخت پنجره و یا استخر

·      طراحی ویلا دوبلکس

ویلا دوبلکس مطابق با هدف طراحی ویلا به سازه‌هایی می‌گویند که یک طبقه دارند و با استفاده از راه‌پله داخلی به طبقه دوم وصل می‌شوند؛ به عبارت دیگر داخل این ویلاها دو طبقه است که اغلب طبقه دوم برای اتاق خواب و طبقه پایین برای سالن و آشپزخانه است. این ویلاها نیز می‌توانند به شکل‌های مدرن و کلاسیک طراحی شوند. ویلاهای دوبلکس کمک می‌کنند تا بتوان از فضا بیشترین استفاده را کرد و در عین حال ویلایی شیک، زیبا و با طراحی فوق‌العاده داشت.

·      طراحی ویلا سنتی ایرانی

از رایج‌ترین سبک‌ها که دارای ابزار و مصالح ارزان‌تری نیز است می‌توان به طراحی ویلا سنتی ایرانی اشاره کرد.‌ این طراحی‌ها بسیار محبوب و زیبا هستند و از ویژگی‌هایی چون سقف بلند و شیب‌دار برخور دارند که رنگ‌هایی جذاب، ساده و زیبا دارند.

چینه ایوان پردیس یک شرکت معتبر مهندسی است که در زمینه کاربری‌های ساختمانی و طراحی فعال می‌باشد. شما می‌توانید طراحی ویلای خود را با خیالی آسوده به این گروه مهندسی بسپارید. چینه ایوان پردیس دارای سابقه درخشان و طولانی بوده و کیفیت را اولویت کار خود قرار داده است. 

طراحی ویلا, طراحی ویلا به سبک مدرن, ایده طراحی ویلا, اصول طراحی ویلا, طراحی ویلا لاکچری, طراحی ویلاهای خاص, محوطه سازی ویلا, بهترین شرکت های طراحی ویلا در لواسان, شرکت طراحی ویلا در لواسان

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مهندسین مشاور چینه میباشد.

[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند ]