طراحی داخلی آپارتمان مسکونی – تهران – خیابان ایران خانه احمدی

حس مکان در زمان ، مهم ترین بحث در واقعیت امروز است و خانه اولین مفهوم از آرامش و آسایش افراد و زندگی های روزمره بوده و نقش بسیار مهمی را در قصه ی زندگی ایفا می کند . در اینجا لازم میبینم کمی بیشتر راجع به خانه و مفاهیم و مضامین آن و خصوصا مباحث آرامش و آسایش در این فضا صحبت کنم .

خانه را با کارکردهای آن در مفهوم عامه میشناسند . فضایی که بتوان در آن سکونت گزید و با عملکردهای مختلف در آن زندگی کرد . و در مفهوم خاص آن می توان به فضایی اشاره نمود که علاوه بر مفاهیم عام آن ، در بر گیرنده ی عواملی چون آسایش و آرامش نیز باشد و این همان هدفی است که در فرهنگ و تمدن اسلامی خانه ها با توجه به آن شکل گرفته اند : والله جعللکم من بیوتکم سکنا (قرآن ، نحل : ۸۰ ) خداوند خانه هایتان را مایه ی آرامش و سکینه برای شما قرار داد . واژه ی مسکن که اسم مکان سکون است نیز بر همین خصوصیت از محل زندگی دلالت دارد و این اصلی ترین انگاره ی خانه ، چه در گذشته ، چه حال و چه در آینده خواهد بود . در زیر تعاریف متفاوتی در مورد مفهوم خانه و مسکن از برخی از معماران و صاحب نظران ارائه گردیده است :

راپاپورت در کتاب خود بیان می کند که خانه در وهله ی اول یک نهاد است و نه یک سازه و این نهاد برای مقاصد بسیار پیچیده ای به وجود آمده است ، از آنجا که احداث یک خانه پدیده ای فرهنگی است . شکل و سازمان فضایی آن به شدت تحت تاثیر فرهنگی است که بدان تعلق دارد . حتی در آن زمان نیز که خانه برای بشر اولیه به عنوان سرپناه مطرح بود مفهوم عملکردها در فایده ی صرف یا فایده ی عملکردی محض خلاصه نمی شد.

در ساختار و کالبد خانه نیز ، نوع طراحی فضاهای مختلف ( ابعاد و تعداد فضاها ) ، سلسله مراتب ، محرمیت فضایی ( چه برای فضاهای داخلی نسبت به کارکرد و اهمیت فضایی ، و چه نسبت به کل خانه ) ، مصالح مورد استفاده در هر فضا و همبستگی و ارتباط میان آنها ، بازشوها ، ارتباط فضایی و رفت و آمد ( سیرکولاسیون ) ، رنگ فضاها ، و خیلی از عوامل دیگر که در این قالب قرار میگیرند ، حائز اهمیت می باشد.

میدانیم که فضاها به طور ناخودآگاه بر روی جسم و روان تاثیر میگذارند . این تاثیرات از فرم و مقیاس فضا گرفته تا مصالح و مبلمان به کار گرفته شده در فضا ، هر یک به نوعی خودآگاه و ناخودآگاه بر روی ذهن و به طبع آن بر جسم اثر میگذارند . این اثرات به صورت های متفاوتی در ذهن ما تعبیر میشوند که جنبه های مثبت و منفی را القاء میکنند .

نهایتا با ذکر این نکته که احساس عمیق قلبی و روحی ، در مورد خانه ، شگفت انگیزترین قدرمطلقی است که می توان با آن به اوج و تعالی رسید ، توجه به نکاتی چون نور ، شفافیت ، سلسله مراتب ، رنگ ، حریم و بسیاری موارد دیگر که آنها را به مجالی دیگر ارجاع می دهم ، از جمله مباحثی است که باید در تک تک فضاهای خانه ، و در خود خانه به عنوان یک واحد در نظر گرفته شود .

باز به سراغ واحد آپارتمان مسکونی در خیابان ایران می رویم . در نگاه اول می توان تمام نکات گفته شده در بالا را در این فضا احساس کرد . سلسله مراتب به وسیله سیرکولاسیون افقی و نه عمودی ایجاد شده در محورهای اصلی و فرعی ، چه در کلیت و چه در تک تک ریزفضاها ، گویای عمیق این سرفصل برای خانه ی ایران است . فضای پذیرایی با شومینه ای جدا شده است ، شومینه در این فضا نقش همان کرسی در خانه های قدیم ایرانی را ایفا می کند . محل تجمع و گپ و گفتگوی خانواده در یک محفل خصوصی و گه گاه نیمه خصوصی . رنگ فضا در ترکیب با مبلمان و نورپردازی در سقف و چیدمان در کف ، مصدری عجیب از هماهنگی و هارمونی را به دنبال دارد . چیدمان به مثابه یک عملکرد در عصر حاضر و با سبکی میانگونه  در معماری معاصر و کلاسیک ، وجد و شادی را در کمال اصالت به معرض نمایش می گذارد .