هسته ی زندگی

( زمین + فضا )

مرز زیستن در زمینی بینهایت از خواسته ها ، همواره در حال تغییر است، این تغییرات از جغرافیا (آب و هوا ، اقلیم) گرفته تا الگوی کالبدی زندگی را در بر میگیرد . معماری همواره پیشرو در این زمینه بوده و همیشه شکل دهنده ی اصلی تفاوت های میان دیروز ، امروز و فرداست. معماری پویا، از مقادیر به کار رفته در بستر و حرکت به سوی استفاده ی مفیدتر از فضا و مکان در لحظه ی زمان است.

 

پروژه هسته زندگی

 

در برهه ی کنونی، بهره گیری از فناوری روز در بخش های مختلف ساخت، مخصوصاً در قسمت سازه، راه ها را برای تفکر معماری نوین بازتر کرده است. در واقع، نیاز به استفاده ی راحت تر از محیط مصنوعی، چه در بخش های داخلی و چه در ساختار بیرونی و به کارگیری شرایط محیطی در روند طراحی ساختمان و فرم دهی آن بر اساس نور، باد، باران و نمود آن در کاهش مصرف انرژی، برآیند اصلی در طراحی داینامیک به شمار میرود.

هسته ی زندگی، دقیقاً بر اساس مفهوم زمین و زندگی در آن طراحی شده است، اشاره به این نکته که انتخاب فرم طراحی شده به صورت کره، الزاماً به سبب زیرشاخه های مثبت بیشتر آن نسبت به فرم های دیگر ( که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد ) میباشد و نه به لحاظ برداشت فرمیک از مفهوم.
هسته ی زندگی دارای سه بخش اصلی است، نمای سه پوسته، سازه ی اصلی به همراه واحد ها، مرکز ( هسته ).

نمای سه پوسته :

استفاده از نماهای دو پوسته و سه پوسته ی متحرک، عملاً برای پویایی محیط به تنهایی کافی هستند. باز و بسته شدن پنل های موجود در نما با توجه به نور، باد و ...، کیفیت لازم را در داخل فضا برای مباحث مختلف پایداری انرژی، معماری، تنوع فضایی، و بسیاری موارد دیگر فراهم میکند.

پنل های متحرک موجود در بخش های مختلف نما و در پوسته های دوم و سوم عبارتند از :

سلول های خورشیدی ( جنوب و جنوب شرقی برای تأمین بخشی از برق مورد نیاز هسته )، توربین های بادی ( نصب به جهت باد غالب و بعنوان مثال در تهران نصب در نمای شرقی، تأمین بخشی از برق مورد نیاز هسته )، پنل های آلومینیوم سوراخ دار ( تنوع بخشی به نما و استفاده برای شکست نور مزاحم و ... )، سازه های چادری ( تنوع بخشی به مجموعه و جلوگیری از آلودگی های صوتی و بصری و همچنین پوششی برای شرایط جوی نامساعد ).

تمامی پنل ها به سازه ی اصلی متصل بوده و در نهایت بسته به شرایط باز و بسته میشوند و فضا را برای جابجایی واحدها، از درون به بیرون هسته خالی میکنند.

 

پروژه هسته زندگی

 

سازه ی اصلی + واحدها :

این بخش از هسته، واحدهای ( تجاری، اداری، مسکونی، فضای سبزو ... )، مدولار یا غیر مدولار به صورت پلکانی در کنار و روی هم قرار دارند. هر ردیف بر روی سازه ای مشبک با زیرساختی فضاکار و ماتریسی، و با استفاده از اسلب های سازه ای خرپایی، پایین و بالای هر ردیف شعاعی افقی و عمودی، می توانند به صورت شعاعی افقی یا عمودی بچرخند. متحرک بودن و جابجایی واحدها در خود مجموعه از یک طرف، تمامی واحدها میتوانند به صورت مجزا، در محور خود، از درون به بیرون مجموعه حرکت کنند ( بسته به شرایط جوی و خواست هر واحد ).

دسترسی به واحدها از طریق آسانسورهای موجود در ردیف های شعاعی افقی و عمودی و در دل سازه ی اصلی است، همچنین از طریق مرکز هسته نیز دسترسی ها میتواند از طریق پل های متحرک، به طبقات و بام هسته، ایجاد شود.

مرکز هسته :

این بخش تأثیر اصلی برای تأمین انرژی برق مورد نیاز برای مجموعه را دارد، از طریق توربین های بادی و آبی ( ریزش باران از سقف ). دسترسی به طبقات ( واحدها )، شفت اصلی تأسیسات و دسترسی به زیرساخت هسته که در پایین ترین بخش هسته قرار دارد، دسترسی به بام و گنبد آسمان، بخش هایی از فضای سبز مجموعه و ... از مهم ترین کاربردهای مرکز هسته میباشد.

علاوه بر بخش های اصلی که در بالا گفته شد، در قسمت های دیگر هسته، فرآیندهای متفاوتی به کار گرفته شده است. در بالای هسته، سقف متحرک ایجاد شده برای موارد مختلفی به کار گرفته میشود، در شرایط جوی مناسب فضایی بعنوان گنبد آسمان برای رصد آسمان شب، در روزهای بارانی بعنوان جمع آوری آب باران و ریزش آن به مرکز هسته و همچنین در شرایط جوی نامساعد بوسیله ی سازه های چادری و شیشه پوشانده میشود. ( عبور نور خورشید و استفاده از خاصیت گلخانه درون هسته ). فضای سبز هسته، برای تلطیف هوای درون هسته و همچنین استفاده از تهویه طبیعی در قسمت زیرین هسته و در برخی طبقات ، در واحدهای مجزا بصورت گلخانه و تراس سبز در واحدها به کار گرفته شده است.

 

پروژه هسته زندگی

 

معماری داینامیک، گستره ی عظیمی از تغییرات برون و درون است، گاه این تغییرات با همجواری های انسان در این فضاها، به خلق گونه ای نو از رفتار، گفتار، فلسفه و در نهایت جهان بینی خاص خود می انجامد. اصولاً

توربین های بادی نصب شده بر روی پوسته سوم

پنل های متحرک شیشه و آلومینیوم نصب شده بر روی پوسته دوم

سلول های خورشیدی متحرک نصب بر روی پوسته سوم

سازه چادری متحرک نصب بر روی پوسته سوم

محور عمودی در مرکز هسته دسترسی عمودی به بام ، زیرزمین و واحدها

محور شعاعی افقی فواصل هر سه طبقه دسترسی افقی به واحدها

محور شعاعی عمودی در دو جهت دسترسی عمودی به طبقات

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مهندسین مشاور چینه میباشد.

[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند ]