تفاوت معماری مدرن و معماری کلاسیک

طراحی معماری مدرن چیست و تفاوت آن با معماری کلاسیک

در سال های بین 1930 تا 1970 سبک های مختلف معماری مدرن نظیر اکسپرسیونیست، بروتالیست، فرمالیست و گوگی شکل گرفت اما برای یافتن ریشه معماری مدرن می توانید به جستجوی نمایشگاه جهانی شیکاگو که در سال 1893 برپا شد، بپردازید.
برای ساخت ساختمان، معماری های متفاوتی وجود دارد. برخی از افراد به دنبال سبک مدرن بوده در حالی که برخی دیگر علاقه مند بکارگیری سبک کلاسیک در معماری ساختمان خود می باشند. هر یک از این سبک ها ویژگی های خاص خود را داشته که در این مقاله به اختصار درباره هر یک از آنها توضیحاتی اختصاص داده شده است.

طراحی و معماری مدرن چیست؟

قواعد اصلی بهره گیری از معماری مدرن

مثال هایی از طراحی و معماری مدرن

معماری کلاسیک چیست؟

تقارن و تناسبات

ستون هایی با سبک خاص

ایوان در جلوی خانه

تفاوت های هر دو سبک

 

  


طراحی و معماری مدرن چیست؟

یکی از انواع سبک های مورد علاقه افراد در زمینه معماری، معماری مدرن می باشد. معماری مدرنیته یا مدرنیسم سبکی است که از اوایل قرن بیستم در واکنش به تغییرات گسترده در فناوری و جامعه پدیدار گشت.
در این سبک از معماری، تمامی خصوصیات و عملکردهای یک ساختمان حفظ می گردد. آنچه در این معماری موجب تمایز می گردد، حذف تزئینات خواهد بود.
این سبک از معماری نه تنها در زمینه ساخت و ساز بلکه در تمام زمینه های هنری، به عنوان وسیله ای برای سازگاری و پاسخگویی به فن آوری های جدید ماشین آلات، اتوماسیون و طراحی شهری توسعه یافت. در حقیقت یکی از دلایل بروز و توسعه سبک معماری، انقلاب صنعتی می باشد.

هدف اصلی از توسعه معماری مدرن این بود که شکل از عملکرد پیروی نماید. به این معنی که طراحی یک ساختمان و سازه باید مستقیماً از هدف ناشی شود.

این بدان معناست که فرم و شکل ظاهری ساختمان باید با حذف جزئیات غیر ضروری، سادگی، زیبایی و شفافیت داشته باشد.

 

 

در خصوص انواع سبک های طراحی نما بیشتر بدانید و بخوانید

 

 

قواعد اصلی بهره گیری از معماری مدرن 

• اجزای قرار گرفته در 90 درجه نسبت به یکدیگر و تأکید بر خطوط افقی و عمودی
• استفاده از بتن و فولاد
• بیان بصری ساختار به جای پنهان کردن عناصر
• زیبایی سازه با استفاده از مواد تولید شده توسط فرآیند های صنعتی
• ترکیبات نامتقارن
• استفاده از اشکالی نظیر مستطیل، استوانه و مکعب
• کمبود یا حذف تزئینات
• پنجره های بزرگ که به صورت باند افقی تنظیم شده اند
• نمای سفید یا کرم
• طبقات با طرح باز

برای اینکه بتوانید ساختمانی با معماری مدرن طراحی نمایید نیاز است تا موارد فوق را در نظر گرفته و رعایت نمایید.

 

 

مثال هایی از طراحی و معماری مدرن

ساختمان های زیر از جمله مواردی بوده که از معماری مدرن در هنگام ساخت این بناها استفاده کرده اند.

 

 

معماری مدرن

معماری مدرن

 

معماری مدرن 

 

معماری کلاسیک چیست؟

معماری کلاسیک برگرفته از سازه های طراحی شده در یونان باستان و رم می باشد. امروزه هدف کلی در طراحی سازه ها، احیای سبک کلاسیک می باشد.
شاخص ترین سازه های کلاسیک معابد سنگی بزرگی بوده که بر اساس تقارن و نظم ساخته شده اند. در زیر به برخی از عناصر اصلی که در معماری کلاسیک بکار گرفته می شود اشاره شده است.

 

 

تقارن و تناسبات

در سازه هایی که از سبک معماری کلاسیک پیروی می نماید، می توانید شاهد رعایت تقارن و تناسبات باشید. این بدان معناست که بر فرض مثال اگر ساختمانی دارای پنجره است، اندازه پنجره ها و فاصله آنها از یکدیگر یکسان می باشد.

 

 

ستون هایی با سبک خاص

سفارشات کلاسیک به سبک معماری یونان می توانند دوریک، یونی یا قرنتی باشند. رومیان نیز دارای سفارشات توسکانی و ترکیبی بودند.

 

 

معماری مدرن

 

 

ایوان در جلوی خانه

بیشتر ساختمان های کلاسیک دارای ایوانی در جلوی خانه بوده که با یک زیر انداز کلاسیک تزئین شده اند. علاوه بر این مورد، درب ورودی معمولاً در مرکز خانه قرار دارد.
شایان ذکر است که موارد ذکر شده تنها نکات اندکی درباره این سبک می باشند.

 

 

 

حال گروه مهندسین مشاوره چینه ایوان پردیس به شما پیشنهاد می دهد، تفاوت های معماری و معماری معاصر را نیز بررسی کنید 

تفاوت معماری مدرن و معاصر در طراحی دکوراسیون داخلی

 

 

 

تفاوت های هر دو سبک

یکی از نکات قابل تأمل در زمینه تفاوت های معماری مدرن و کلاسیک، هزینه صرف شده در هر معماری می باشد. در معماری کلاسیک به دلیل بهره گیری از چوب در ابعاد بزرگ، هزینه نهایی کمی بیشتر خواهد بود این در حالی است که در معماری مدرن به دلیل اینکه از لوازم کم و مینیمال استفاده می گردد، هزینه کمتری صرف خواهد شد.
از دیگر تفاوت های این دو سبک میزان نورپردازی می باشد. در صورتی که مایل به بهره گیری از معماری کلاسیک می باشید، به دلیل استفاده از لوازم تیره در دکوراسیون داخلی، باید توجه بیشتری به نورپردازی داشته باشید.
برای طراحی یک ساختمان تنها کافی است تا با معماری منزل حس خوبی برقرار نمایید. این امر می تواند از انتخاب اصولی و دقیق یک سبک خاص جدا باشد.

به شما پیشنهاد می کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص انواع سبک معماری با گروه مهندسین مشاور چینه ایوان پردیس مشورت کنید.

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مهندسین مشاور چینه میباشد.

[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند ]