طراحی نمای ساختمان یک طبقه

طراحی نمای ساختمان یک طبقه به سبک آریایی ها

طراحی نمای ساختمان یک طبقه یکی از جدایی ناپذیرترین بخش‌ها در فرایند ساخت سازه است زیرا ظاهر منحصربه‌فردی به آن می‌بخشد. نمای ساختمان می‌تواند سبک‌ها، شکل و اندازه‌های مختلفی داشته باشد اما در نهایت یک معمار ماهر با تجربه، استعداد و خلاقیت خود بهترین گزینه را برای ساختمان ایجاد خواهد کرد‌.

برخلاف باور عموم نما فقط برای زیبایی سازه نیست و مزایایی مانند حفظ سازه در برابر عناصر طبیعی، بهره‌وری انرژی و بسیاری موارد دیگر دارد. ما در این مقاله به بررسی سبک‌های طراحی نمای ساختمان یک طبقه پرداخته‌ایم.

چرا طراحی نمای ساختمان یک طبقه مهم است؟

مردم اغلب گمان می‌کنند که طراحی نما بخشی از ساخت و ساز است که می‌توانند به راحتی از آن بگذرند و انجام ندهند. ما در اینجا به مواردی اشاره کرده‌ایم که اهمیت بالای نما را در یک ساختمان یک طبقه نشان می‌دهد:

ظاهر منحصربه‌فردی به ساختمان می‌دهد

ساختمان‌های بسیار زیادی وجود دارند که به طرح‌های استاندارد رضایت می‌دهند و کاملاً با مقررات سازه‌ای مطابقت دارند اما همیشه فاقد هویت و شخصیت منحصربه‌فرد خود هستند. یک نما می‌تواند نقش بزرگی در این امر ایفا کند زیرا ویژگی خاص بودن را به ساختار می‌بخشد. این مسئله به خصوص برای شرکت‌ها و برندها که می‌خواهد تک و شناخته شده باشند بسیار مهم است.

نمای ساختمان یک طبقه روستایی

نقشی اساسی‌ای در بهره‌وری انرژی ایفا می‌کند

نما علاوه بر مزیت مهمی که در بحث زیبایی شناختی ساختمان دارد، نقشی مهی نیز در زمینه بهره‌وری انرژی و همچنین پیوند دادن بخش نمای بیرونی به فضای داخلی سازه نیز ایفا می‌نماید. نما می‌تواند به طور قابل توجهی به کاهش هزینه قبوض انرژی مانند برق و گاز کمک کند. ممکن است فکر کنید که چگونه؟ یک نما، گرمای خورشید را به حداقل می‌رساند که به نوبه خود سبب خنک ماندن خانه و نیاز کمتر به خنک کننده را موجب می‌شود.

محافظی در برابر عناصر طبیعی است

با طراحی یک نما عمر ساختمان را چند برابر خواهید کرد و در نتیجه نیاز به بازسازی نیز کمتر خواهد شد. از آنجایی که نماها در برابر دما، خوردگی و هوا مقاوم هستند، در طول سالیان دراز در میان مردم محبوب بوده‌اند.

امکان تهویه طبیعی را تضمین می‌کند

نما در اصل پوسته بیرونی ساختمان است. این لایه محافظ تهویه طبیعی را برای ساختمان ممکن می‌کند. این امر از طریق ابزارهای مختلفی مانند جنبه‌ها و استانداردهای طراحی، پنجره‌های مکانیزه و بسیاری موارد دیگر عملی می‌شود. همچنین یک نما تضمین می‌کند که آسایش سرنشینان در شرایط آب و هوایی سخت مانند باد، باران و برف به خطر نخواهد افتاد.

عایق صوتی ساختمان است

یک پوسته خارجی یا به عبارت دیگر یک نما که به خوبی طراحی شده است، در مقایسه با نمای ساختمان‌های معمولی، عایق صوتی بهتری را برای ساکنان خود فراهم می‌کند. این عایق صوتی درجه‌یک با فیلتر کردن اصوات هیچ مشکلی برای مواردی چون تبادل هوا و یا انجام ارتباط بصری با محیط بیرون ایجاد نمی‌کند‌.

راحتی و آسایش ساکنین را تأمین می‌کند

نمای ساختمان برخلاف دیگر ساختما‌ن‌ها که فاقد نما هستند به ساکنان خود امکان تنظیم میزان نفوذ نور خورشید را به وسیله روش‌هایی چون لوورها یا دستگاه‌های سایه‌بان می‌دهد. علاوه بر این امکان تنظیم حرکت هوا و دما را با پنجره‌های قابل تنظیم فراهم می‌کند که سطح راحتی کلی ساختمان را افزایش می‌دهد. وقتی سطح راحتی به اوج می‌رسد، بهره‌وری بیشتر کاملاً مشهود است.

مزیت‌های داشتن یک نما آنقدر قابل توجه است که ارزشمند بودن آن را ثابت می‌کند. عمر، دوام، زیبایی و بهره‌وری تنها بخشی از چیزهایی است که با صرف هزینه برای ساخت نما برای شما باقی خواهد ماند؛ بنابراین طراحی نما را در ساخت یک سازه فراموش نکنید تا در کنار حفاظت از ساختمان خود از دیگر مزیت‌های آن نیز بهره‌مند شوید.

نمای ساختمان یک طبقه کلاسیک

یکی از نماهای محبوب در ساختمان‌های یک طبقه، نمای ساختمان یک طبقه کلاسیک است. با کمک طراحی نما کلاسیک، سازه شما بسیار زیبا و باشکوه جلوه خواهد کرد. اگر به طراحی‌های تجملی و سرشار از جزئیات علاقه‌مند هستید سبک کلاسیک کاملاً مناسب شما است. نمای کلاسیک با ستون‌های باعظمت و سرستون‌های زیبا مزین شده و معمولاً در طراحی آن از رنگ‌های خنثی استفاده می‌شود.

نمای ساختمان یک طبقه کلاسیک

طراحی نمای ساختمان یک طبقه به سبک کلاسیک

نمای کلاسیک ساختمان یک طبقه

نمای ساختمان یک طبقه مدرن

یکی از سبک‌های جذاب در طراحی سازه، سبک مدرن است. نمای ساختمان یک طبقه با طراحی مدرن ساده اما بسیار زیبا و چشم‌نواز است. این سبک شلوغی و جزئیات زیادی ندارد و به همین سبب همواره‌ترند و به روز خواهد بود. فلز، چوب و شیشه از متریال‌های رایجی است که در طراحی نمای مدرن ساختمان استفاده می‌شوند.

نمای ساختمان یک طبقه مدرن

استفاده از سبک مدرن در طراحی نمای ساختمان های یک طبقه

طراحی نمای مدرن ساختمان یک طبقه

طراحی ساختمان یک طبقه امروزی

نمای ساختمان یک طبقه رومی

نمای ساختمان یک طبقه رومی

 

نما رومی برگرفته از معماری روم و یونانیان باستان است. همانند ساختمان‌های رومی‌ها این سبک نیز سرشار از جزئیات و عناصری چون ستون‌ها، ایوان‌ها و پنجر‌های جفت و یکسان است‌ از دیگر ویژگی‌های سبک رومی عبارتند از:

• مجسمه‌ها و سرستون‌ها

• الگوهایی یکسان و متقارن

• قوس‌های گرد

• ستون‌های بلند

نمای ساختمان یک طبقه ایرانی

نمای ساختمان یک طبقه ساده ایرانی یکی دیگر از سبک‌هایی است که می‌توانید برای مزین‌ کردن نمای خود انتخاب کنید. از بارزترین مصالحی که در این سبک استفاده می‌شود می‌توان به آجر و سنگ اشاره کرد که گرمی و زیبایی را به نما القا می‌کنند. همچنین این دو مصالح با آب و هوای بخش‌های مختلف ایران و با الگوی دیگر ساختمان‌های محیط نیز مطابقت دارند‌‌.

نمای ساختمان یک طبقه ایرانی

سبک ساده ایرانی یکی از بهترین انتخاب‌ها برای نما است زیرا زیبایی چشم‌نوازی دارد، قدمت آن باستانی و دور و دراز است، با آب و هوای محیطی سازگار بوده و هزینه خیلی بالایی هم نسبت به دیگر سبک‌ها ندارد زیرا متریال‌های آن کاملاً در دسترس هستند.

سبک ساده ایرانی در طراحی نمای ساختمان های یک طبقه

پس از بررسی هر یک از سبک‌ها و با توجه به بودجه و توانایی مالی خود می‌توانید معماری مناسب سازه خود را انتخاب کنید. در نهایت نیز طراحی و اجرا را به یک فرد باتجربه و کاربلد بسپارید و صاحب نمایی زیبا، کاربردی و ماندگار شوید.

سخن پایانی

در معماری، بخش نمای ساختمان یک بخش بسیار مهم و از عناصر بیرونی ضروری است. با کمک ساخت نما و طراحی مناسب آن ساختمان شما زیباتر خواهد شد، ساختار کلی آن تعریف شده و میان سازه شما با محیط اطراف تعامل ایجاد خواهد شد.

از دیدگاه مهندسی نیز نما مهم است زیرا عملکردهایی خوبی مانند جلوگیری از نفوذ آب، کنترل نفوذپذیری هوا، عایق حرارتی و صوتی، کنترل بهره خورشیدی و تابش فرابنفش را ارائه می‌دهد؛ بنابراین در ساخت سازه طراحی نمای ساختمان یک طبقه را در اولویت‌های خود قرار دهید و همچنین طراحی و اجرای آن را به یک معمار حرفه‌ای و باسابقه بسپارید‌

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مهندسین مشاور چینه میباشد.

[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند ]