طراحی نمای ویلا

طراحی نمای ویلا

طراحی نمای ویلا یکی از مهمترین عناصر بیرونی برای نمایش بنا است. درحالی که نما جزء ظریفی است اما به زیبایی‌ و معماری منحصر به‌ فرد بنا کمک می‌کند و همچنین نقش مهمی در رابطه با عملکرد انرژی و عملکرد داخلی دارد. طراحی تخصصی ویلا نه تنها برای ساکنین بلکه برای محیط اطراف نیز عالی می‌باشد. با توجه به اینکه انواع سبک طراحی ویلا در دنیای معماری وجود دارد، افراد می‌توانند بهترین و مناسب‌ترین گزینه را برای نما انتخاب کنند.

ما در این مقاله به مواردی چون طراحی نمای ویلا و طراحی باغ ویلا پرداخته‌ایم که می‌تواند راهنمایی خوبی برای شما در این روند باشد.

 

عوامل مؤثر در طراحی نمای ویلا

طراحی باغ ویلا

طراحی ورودی باغ ویلا

انواع سبک طراحی نمای ویلا

سخن پایانی

 

 

 

 

عوامل مؤثر در طراحی نمای ویلا

نکته مهمی که باید به آن توجه کنیم این است که طراحی تخصصی ویلا در هر پروژه متفاوت است. با توجه به اینکه ما کدام یک از انواع سبک طراحی ویلا را انتخاب می‌کنیم یا میزان بودجه ما چقدر است، روند کار نیز می‌توان کاملاً منحصر به‌ فرد باشد.

هر طراحی با توجه به اینکه طراحی نمای ویلا مدرن است یا طراحی نمای ویلا کلاسیک یا دیگر سبک‌ها، مجموعه منحصر به‌ فردی از موضوعات فرهنگی، زیست محیطی، تکنولوژیکی و زیبایی شناختی را به همراه دارد که باید در نظر گرفته شوند.

 

برای آشنایی بیشتر با طراحی ویلا و انواع سبک های طراحی ویلا به شما پیشنهاد میکنیم مقاله زیر را مطالعه کنید

طراحی ویلا چیست و انواع سبک طراحی ویلا

 

 

همچنین طراحی تخصصی ویلا برای هر سبک و نمایی مجموعه‌ای از چالش‌ها و فرصت‌های خاص خود را دارد. در اینجا به مهم‌ترین عوامل مؤثر در طراحی نمای ویلا اشاره کرده‌ایم.

·      مشتری

برخی از مشتریان ایده روشنی از برنامه، بودجه و سایر اهداف پروژه از جمله ظاهر نهایی ساختمان دارند. این افراد می‌دانند که کدام یک از انواع سبک طراحی ویلا را دوست دارند و بین طراحی نمای ویلا مدرن و طراحی نمای ویلا کلاسیک انتخاب خود را کرده‌اند. برخی دیگر اما به کمک معمار نیاز دارند تا آنها را راهنمایی کند تا اهداف پروژه را تعریف کرده و ساختمانی را طراحی کنند که این اهداف را برآورده نماید. در هر دو مورد، اثربخشی رابطه بین مشتری و معمار یک عامل اصلی در طراحی نما در سراسر پروژه است.

·      اقلیم

عوامل زمینه‌ای شامل ماهیت بافت اطراف و عناصر طبیعی است. الگوها و ویژگی‌های موجود و اقلیم منطقه می‌تواند بر پیکربندی و استفاده از مواد، رنگ‌ها و بافت‌ ها تأثیر بگذارد. عوامل اقلیمی شامل ماهیت ریز اقلیم‌ های منطقه‌ای است که توسط تابش خورشید، دما، رطوبت، باد و بارش تعریف می‌شود. 

 

طراحی نمای ویلا

 

·      ساختمان

پیکربندی ساختمان، مصالح و سیستم‌ها از هر ساختمان و بنا تا ساختمانی دیگر متفاوت است. به عنوان مثال، ارتفاع کف تا طبقات دیگر برای قرار دادن سیستم‌ های سازه‌ ای، مکانیکی، روشنایی و سقف به شیوه‌ای مقرون‌ به‌ صرفه، از یک خانه آپارتمانی گرفته تا یک ساختمان اداری تا یک مرکز تحقیقاتی یکسان نیستند؛ بنابراین طراحی نمای ویلا نیز از یک خانه ویلایی تا خانه دیگر فرق می‌کند و کاملاً مشخص است که طراحی نمای ویلا سنگی یا نمای ویلا دوبلکس با دیگر بناها یکسان نخواهد بود.

·      هزینه

هزینه یکی از عوامل مهم در طراحی نمای ویلا است‌. محدودیت مالی تأثیر عمده‌ای بر تصمیمات بعدی طراحی، از اندازه و پیکربندی ساختمان گرفته تا انتخاب مواد و جزئیات دارد.

 

 

تفاوت طراحی ویلا مدرن و طراحی ویلا کلاسیک در چیست؟

 

 

 

طراحی باغ ویلا و محوطه سازی ویلا

پس از طراحی نمای ویلا می‌توان گفت که باغ‌ها نقش مهمی در زیبایی ویلاها دارند و از این رو طراحی باغ ویلا نیز اهمیت بالایی دارد. در اینجا به برخی از موارد و عناصر که استفاده از آنها باغ ویلا را زیباتر می‌کند اشاره کرده‌ایم.

1. مسیرها

مسیرها و محل‌های عبور در طراحی باغ باید مشخص شوند و اغلب باغ‌ها حداقل یک مسیر دارند. مسیرها را می‌توان از مواد مختلفی مانند آجر، سنگفرش‌های بتنی و شن گرفته تا چمن، پوشش‌های زمینی کم رشد و مالچ طراحی کرد. قابل ذکر است که مصالحی که استفاده می‌شود به نظر معمار و چشم انداز اطراف و سبک کلی باغ بستگی دارد. 

 

آب نمای ویلا

 

2. آب‌ نما‌ ها

پس از طراحی نمای ویلا در طراحی باغ آب‌ نما ها همیشه راهی عالی برای افزایش جلوه باغ هستند. چه آب موجود در یک حوض باشد و چه آب در حال حرکت به شکل یک فواره یا یک حوضچه آماده، این روش یک راه آسان و بی دردسر است.

3. پل‌ ها

پل‌ ها یکی دیگر از عناصر زیبایی باغ و از افزودنی‌ های جذابی هستند که با یا بدون آب استفاده می‌شوند. پل‌ ها در سبک‌ های مختلفی برای هر نیازی وجود دارند، از ساده و کاربردی گرفته تا پیچیده و تزئینی.

 

سازه های ویلا

 

4. سازه‌ ها

سازه‌ های باغ مانند طاق‌ ها و آلاچیق‌ ها به خوبی با دیوارها و نرده‌ ها ترکیب می‌شوند. این ویژگی‌ ها همچنین می‌توانند متناسب با نیازها و سبک باغبانی شما طراحی شوند. سازه‌ های باغ می‌ توانند صرفاً تزئینی باشند یا اهدافی عملی در باغ مانند غربالگری، سایه‌ بانی یا پشتیبانی داشته باشند.

 

 

طراحی ورودی باغ ویلا

طراحی ورودی باغ ویلا می‌توان تأثیر بالایی در جذب مهمانان شما داشته باشد و آنها را در همان نگاه اول مجذوب کند. از جمله عواملی که می‌توان در طراحی ورودی باغ ویلا در نظر گرفت تا تأثیر بهتری بگذارد عبارتند از:

-     نور مناسب و گرم مناسب برای شب‌ ها

-     توجه به جهت درب‌ ها و باز و بسته شدن راحت آنها

-     تزیین ورودی با مجسمه سنگی

-     تزیین با گل‌ های رونده و با دربست‌های هلالی

-      ترجیحاً شیشه‌ای نبودن درب

-     استفاده از درختان شمشاد برای نمایش مسیر اصلی تا ویلا

 

 

انواع سبک طراحی نمای ویلا 

 

 

انواع سبک طراحی نمای ویلا

از انواع سبک در طراحی نمای ویلا می‌توان به موارد پرطرفدار زیر اشاره کرد:

·      کلاسیک

طراحی نمای ویلا کلاسیک یا رومی مطابق نام آنها‌ ریشه در یونان و روم داشته و به سبک‌های پیچیده و پر تجملات و زیبا همراه با شکوه و جزئیات فراوان اشاره دارد.

·      مدرن

در طراحی نمای ویلا مدرن از کم‌ترین تزیینات استفاده می‌شود و مصالح آن نیز به‌ روز و مدرن است. این سبک بسیار محبوب بوده و امروزه کاربرد بالایی دارد.

·      روستایی

این سبک برای ویلا های دوبلکس بیشتر استفاده می‌شود و از مصالح پرکاربرد در آن می‌توان به آجر و چوب اشاره کرد. سقف این نوع طراحی اغلب به شکل شیب‌ دار و شیروانی است تا به خانه‌ های روستایی شبیه باشد.

البته برای آشنایی بیشتر پیشنهاد میگردد، 10 سبک طراحی ویلای خاص را در این مقاله مطالعه نمایید: 10 سبک طراحی ویلای خاص

 

 

سخن پایانی در مورد طراحی نمای ویلا

نمای ساختمان ویلایی یک طبقه


ویلاهای یک طبقه نیز مانند ویلاهای همکف، بیشتر در حومه‌‌های شهر و روستاها یافت می‌‌شوند. در طراحی نمای ساختمان ویلایی یک طبقه نیز از سبک مدرن استفاده‌‌ی بیشتری می‌‌شود. این ویلاها معمولا در زمین‌‌هایی که متراژ پایین‌‌تری دارند، ساخته می‌‌شوند. نمای این ویلاها به دلیل این‌‌که بیشتر در معرض دید قرار دارد، از اهمیت بیشتری نیز برخوردار است.


نمای ویلا دوبلکس


در طراحی نما برای ساختمان‌‌های ویلایی دوبلکس، استفاده از المان‌‌های عمودی به جذابیت بیشتر نما می‌‌انجامد. به خصوص اگر ویلا دارای عرض زیادی باشد، استفاده از این المان‌‌های عمودی کمک می‌‌کند که تناسب بیشتری برقرار شود. سبکی که برای این ویلاها مناسب‌‌تر است سبک مینیمال است، زیرا از شلوغی در نما جلوگیری می‌‌شود و نمای ساختمان را مدرن‌‌تر می‌‌کند. البته برای دکوراسیون داخلی خانه دوبلکس می‌توانید از سبک دکوراسیون مینیمال استفاده کنید. طراحی نمای شیشه‌‌ای برای ویلاهای دوبلکس نیز از دیگر روش‌‌هایی است که باعث می‌‌شود نمای ساختمان ویلایی شما خاص و شیک‌‌تر به نظر بیاید.


ویلا، بنای دارای نما از همه طرف


ویلا در واقع بنایی است که از هر چهار طرف آزاد باشد و از همه طرف نما داشته باشد و معمولا دارای سقف شیب دار است مخصوصا اگه در منطقه ای ساخته شود که دارای آب و هوای بارانی و مرطوب باشد. معمولا ویلا­ها در مکان­هایی با آب و هوای دلپذیر و ییلاقی، در اطراف و حومه ی شهر­های وسیع، به دور از شلوغی شهر، برای اقامت موقت یا دائم بنا می­شوند. این بناها از یک طبقه تا حداکثر ۳ و در زمین­های وسیع و دارای فضای سبز با فاصله از کناره­های زمین­ یعنی در وسط آن ساخته می­شوند.

فاصله­‌ی ویلا از کناره­­ی دیوار­ها و قرارگیری در وسط اراضی باعث نورگیری بیشتر ویلا می­شود. همچنین وقتی راجبه ویلا صحبت می­کنیم تصویر یک ملک خصوصی که تعداد محدودی خانواده در آن زندگی می­کنند در ذهن ما نقش می­بندد، یعنی در یک ویلا تعداد ساکنین محدود است. در حال حاضر با توجه به افزایش جمعیت شهر­ها و نیاز جوامع به مسکن ساخت آپارتمان­ها و برج­ها شدت گرفته و کمتر شاهد ساخت ویلا در شهرهای بزرگ هستیم اما در حومه­ی شهرها یا شهرستان­های کوچکتر یا مناطق ییلاقی شاهد طراحی و ساخت لوکس ترین ویلاها در خوش آب و هواترین مناطق هستیم که ممکن است افراد به صورت دائم یا فقط برای تفریح و به صورت موقتی در آنجا ساکن شوند. از جمله مناطقی که میتوان به ساخت ویلاهای متعدد در آن اشاره کرد، مجاورت دریاها یا جنگل ها یا در دامنه ی کوه هاست.

شرکت چینه ایوان پردیس یک شرکت معتبر و برتر در حوزه طراحی نمای ویلا، طراحی ساختمان و معماری داخلی می‌باشد. مهندسین چینه ایوان پردیس روش‌های نوین و تخصصی خود را در طراحی به کار می‌گیرند و در این بین اصول‌ هایی چون حفظ محیط زیست و صرفه‌جویی در انرژی را نیز برای خود تعریف کرده‌اند. شما می‌توانید طراحی نمای ویلا و باغ خود را با خیالی آسوده به این گروه بسپارید و مطمئن باشید که بهترین‌ها به شما ارائه خواهد شد. میتوان چینه را بهترین شرکت طراحی ویلا در لواسان نیز معرفی کرد.

 

با چینه ایوان پردیس بیشتر آشنا شوید 

چینه، بهترین شرکت معماری در تهران

 

طراحی نما, چینه, گروه مهندسین مشاور چینه ایوان پردیس, گروه مهندسین چینه, طراحی مدرن, طراحی ویلا, طراحی ویلاهای خاص, شرکت های برتر طراحی نما, طراحی نما ویلا, طراحی نما مدرن

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به مهندسین مشاور چینه میباشد.

[ طراحی وب سایت و سئو | امپریال برند ]